ab
Soru Sahibi
30 Ekim 2019 20:55

patella çıkığı kemik iliği ödemi

Merhaba Hocam MR. çekindim bacağımda yaygın kemik iliği ödemi vardı ve patella çıkığı oldu.Mr ımı incelermisiniz?Herhangi bir cerrahi müdahele gerekiyomu şuan merdiven inip çıkarken ve patellanın arka kısmında ağrı var.. MR. Tibiofemoral eklem aralık genişliği ve eklem ilişkisi tabidir.Tibial ve femoral eklem kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri doğaldır.İntraartiküler mesafede efüzyon izlenmiştir. Ptella laterate faseti femur ile eklem yapmaktadır.Patellar ve trohlear kıkırdak kalınlıkları ve kıkırdak sinyal intensiteleri tabidir.Medial ve lateral retinakulumların kontur trase ve sinyal intensiteleri doğaldır. Patellada ödem ile birlikte patellanın üst seviyesine osseöz düzensizlik dikkati çekmiştir.KEMİKTE ÖDEM MEVCUTTUR. Femur lateral kondil posteriorunda 1 cmlik os-fabella izlenmektedir. medial menisküs morfoloji ve sinyal intensitesi doğaldır. Lateral menisküs posteriorunda grade 2 dejenerasyon İZLENMİŞTİR. Anterior ve posterior kruciat ligamanlar ile medial ve lateral kollateral ligamanların trase kontur ve sinyal intensiteleri tabidir. Popliteal fossa olusumları doğaldır. Quadriceps ve patellar tendonlar trase kontur ve sinyal intensiteleri tabidir. Diz çevresinde ÖDEM MEVCUTTUR. prepatellar alanda heterojen sinyal artışı ve sıvı intensitesi izlenmekte olup görünüm prepatellar bürsit ile uyumludur.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Burhan Uslu
Ortopedi ve Travmatoloji

Patellayı tutan retinaculum bağlarda herhangi bir zdedelenmeden bahsetmiyor Patella estekli dizlik kullanın günde 2-3 kere 15 dk buz kompresi yapın 2-3 hafta mfazla merdiven inip çıkmaktan çömelip iş yapmaktan kaçının

4 Kasım 2019 08:51