dd
Soru Sahibi
17 Temmuz 2019 13:39

parmaksız dışkılayamama

merhaba, bende ve annemde yıllardır süren dışkılama zorluğu var, şöyle ki; dışkı içeride birikiyor ama yumuşak dahi olsa parmakla müdahele edilmedikçe içeride kalıyor, ıkınmayla dahi çıkmıyor, yıllarca parmakla içeriyi temizledim, meyveyi sirkeli suyla yıkayıp biraz da sirkeli bıraktığım bir gün ishal oldum ve sanırım içerisi tahriş oldu, hafif kanama oldu evvelki kanamalarda hemen geçmesine rağmen bu seferde kan geçti ama makatım sürekli sızlamaya başladı işin ilginci dışkılama sırasında acı yok tuvaletten 20-25. dk. sonra sızlama başlıyor, procto glyvenol krem kullandım, işe yaramadı, fitili çok dokundu hemen bıraktım, kabızlık için debridat, duphalac kullanıyorum biraz etkili oluyor, doktor makas kaslarımda sertlik olduğunu söyledi; anestol krem ve bir şurup verdi, internette anismüs gibi görünüyor ama net bir tedavisi yok gibi, makatımdaki acı geçmiyor ki parmağımı kullanabileyim, tıkandım, bu işin net bir çaresi yok mu? ilk gittiğim doktor ibs, çaresi yok dedi, parmaksız içeriye yapışmış dışkı nasıl çıkarılır, bu arada lifli, sebze meyve yemeye dikkat eden biriyim, yine de tam bir kayganlık istisnalar hariç olmuyor?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ünal İnce
Genel Cerrahi

Sayın Deniz Doğan , Bir defekasyon zorluğu ve anüste ağrı yakınmanız var . Ancak sizin etraflı bir muayene edilmeden , bazı testler yapılmadan şikayetinizin sebebi ve sağaltımına karar verilemez . Doktora bizzat baş vurmanız gerekiyor . Esenliklerle

9 Ağustos 2019 09:13