TM
Soru Sahibi
29 Mart 2020 03:08

Pankreas başı supheli kitle

Merhaba hocam, tomografide ampulla water pankreasta 15 mmlik şüpheli kitle çıkti.Whipple önerildi ercp de tam görüntü sağlanamadı.Malesef ameliyata erken karar verdik kitlenin ca olma ihtimalini düşünerek. Patoloji tip 3 koledok kisti geldi. Üzülmelimiyiz sevinmelimiyiz whipple bu aşamada sanki gerekli değildi pankreas başı 12 parmak bağırsağı midenin bir kısmi safra kanalları alındi. Yaşam konforu çok mu etkilenecek 70 yaşındaki babam için soruyorum. Koledok tip 3 kisti oldugunu goruntulemede anlamadilar direk whipple denildi.Daha az organ kesisi olabilirdi.Açık ameliyat uygulandi.Bilgilendirirseniz sevinirim. Tesekkurler

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Cemil Binarbaşı
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

öncelikle geçmiş olsun. şu an durumu nasıl babanızın ve nerede ameliyat oldu. tip 3 koledok kisti ilerleyen dönemde sıkıntı yaratabilirdi. whipple ameliyatı olarak bu sıkıntılar kökten temizlenmiş. whipple ameliyatı olan hastaların çoğunda kanser çıktığı için şanslı gruptasınız. geçmiş olsun.

30 Mart 2020 04:12
TM
Soru Sahibi

Tesekkur ederim hocam. Babam 20 gun önce şehir hastanesinde ameliyat oldu Görüntüleme de hep tümör olarak görüldü. yeni sindirim sistemine daha alışamadı beslenme problemleri var. Ercp proksimale geçilelemedi tekrar bir ercp denenip tip 3 koledok kisti olduğu anlaşilirmiydi bilmiyoruz. Whipple ile sizin de belittiginiz gibi ilerde oluşabilecek problemleri önlemıs olduk.Tekrar tesekkurler hocam.

30 Mart 2020 17:40
Op. Dr. Cemil Binarbaşı
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

geçmiş olsun... az ve sık beslenmesi ideal.. bazı besinler rahatsız edebilir onun dışında sıkıntı yok

30 Mart 2020 22:21