YS
Soru Sahibi
6 Temmuz 2022 15:38

Pankreas

Hocam merhaba, 22 yaşında kadınım. 4 aydır yemeklerden sonra şişkinlik, hazımsızlık, karın guruldaması ve çok sık tuvalete gitme problemi yaşıyorum. Tam olarak ishal değilim yumuşak parça parça yapışkan ve açık renkli bir tarzda oluyor. Gaitada kan ve mukus yok. Geçen sürede istemsiz 3 kilo verdim. Tuvalete gittikten sonra kısa süreli bir rahatlama oluyor sonra tekrar şişkinlik oluşuyor. Ara sıra sol karın boşluğum ve özellikle sol sırt tarafımda ağrı oluyor. Endoskopi, kolonoskopi, üst batın usg, çölyak ve vitamin emilim bozukluğu testleri temiz. Doktorum kendisi ultrasonla muayene ederken ince bağırsakların çok dolu ve hareketli gözüküyor ama duvarında kalınlaşma yok dedi. Bu sorunun pankreasımdan kaynaklanma ihtimali var mıdır? Eğer pankreasta bir sorun varsa usg de gözükür müydü?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

USG PANKREASI GÖRMEZ. PANKREAS ENZİM YETERSİZLİĞİ İÇİN PANKREATİK ELESTAZ BAKILABİLİR VE SONUCA GÖRE PANKREAS ENZİMİ EKLENEBİLİR. . İYİ GÜNLER

17 Temmuz 2022 10:33
YS
Soru Sahibi

Hocam merhaba, bir önceki soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Burada yapılan yorumların gerçek muayene gibi olamayacağının farkındayım ama sadece fikrinizi almak istiyorum. Fekal elastaz sonucu 195 çıktı. Doktorum çok hafif düşüklük var bu bunları açıklamaya yetmez dedi ama yine de pankreofolat yazdı kullandım ama etkisi olmadı. Kreon sana ağır gelir hem gençsin hem zayıfsın dedi. Dicetel ve colidur da kullanmıştım. Dicetelin hiç faydası olmadı ama colidur beni biraz rahatlatmıştı. Doktorum crohn un ince bağırsağımı tutmuş olabileceğini düşünüyor. Ama benim şu an ağrım hiç yok crohn ağrısız da seyredebilir mi? Ayrıca usgde duvar kalınlaşması da gözükmemişti. Budenofalk piyasada olmadığı için kullanamıyorum şu an ama pentesa denenebilir mi şu an için?

18 Ağustos 2022 03:43
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

elestaz değeri 100 üzeri yani normal . diğer soruların cevap yeri burası değil . crohn şüphesi varsa endoskopi kolonoskopi mr enterografi gerekir. geçmiş olsun .

20 Ağustos 2022 14:48
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Doç. Dr. Mustafa Kaplan Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 305 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tomografi-Endoskopi Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Karın ağrısı şişlik Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Kolit Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Mide Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Bilgi almak Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Erdal Mert Dahiliye - İç Hastalıkları
Dr. Yeganeh Eslami Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Fatma İş Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Fevziye Türkoğlu Genç Dahiliye - İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Ahmed Cihad Genç Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube