hh
Soru Sahibi
15 Nisan 2023 15:46

Panik atak ve glokom

Hocam 19 yaşındayım geçen hafta rutin muayeneye gittim göz tansiyonum 22 23 civarlarında seyretti hep doktor göz dibi muayenesi ve kalınlık ölçümünden sonra seneye muayeneye gelirsin şuan bişey yok dedi ama hocam ben panik atağım ya 1 yıl içinde kör olursam diye korkuyorum hastalık hastası birisiyim çünkü tatmin olmuyorum hiç bide son olarak göz tansiyonum ölçülürken stres yaptım kalbim çok hızlı atıyordu bu değerleri yükseltmiş olabilir mi

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Evet göz tansiyonu ölçümü sırasında göz içi basınç değeri gerçek değerinden fazla çıkabilir. Tekrarlanan ölçümler gerekir. Sizin kornea kalınlığınız normalden kalın olduğu için göz içi basınç ölçümü de gerçek değerinden yüksek çıkıyor. Ayrıca göz dibine bakılınca glokom belirtisi izlenmemiş. Ancak siz yine denir göz kliniğinde OCT filmi çektirerek RNFL kalınlığı çıktısını alıp saklayın yıllık muayenelerinizde bu kalınlıklarda bir değişiklik olup olmadığına bakılır. Göz tansiyonu hastalığı demek göz içi basıncının yüksek olması ile birlikte görme sinirinin etkilenerek RNFL incelmesi ve görme alanının bozulması sonrası konan bir tanıdır. Sizin panik yapmanıza gerek yok. Doktor arkadaşımın haklı olduğunu düşünüyorum. Düzenli kontrollerinizi yaptırdığınız sürece glokomdan dolayı kör olmazsınız. Glokomun tedavisi vardır. Tedavi başlamak çin glokom tanı kriterlerinin oluşması gerekir. Sizde bu kriterler oluşmadığı için tedaviye gerek görülmemiş. RNFL ölçümlerini saklayarak yıllık kontrol olunuz. Geçmiş olsun dileklerimle.

26 Nisan 2023 22:53
hh
Soru Sahibi

RNFL ölçümlerini acil yaptırmama gerek var mı hocam 2 ay önce muayene oldum 1 yıla tamamlanınca gitsem bişey kaybeder miyim ?

27 Nisan 2023 21:47
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Mevcut bir ölçümüz olsa iyi olur. Yapıldı ise tekrar yaptırmanıza gerek yok. Acelesi tabi ki yok uyun olduğunuz bir zamanda yapılması yeterli. Daha sonra doktorun yorumuna göre (muhtemelen 12 ay sonra) periyodik muayene gidersiniz.

29 Nisan 2023 23:59
hh
Soru Sahibi

çok teşekkürler hocam son olarak genelde 22 23 civarında olan göz tansiyonu göze zarar verir mi

1 Mayıs 2023 01:43
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Merhaba, Kornea tabakası normalden kalın ise gerçek göz içi basıncı bundan daha düşük demektir. Zarar vermeyebilir. Takiplerinizi düzenli yaptırırsanız sorun yaşamazsınız. Zaten glokom tanısı düşünülür düşünülmez size tedavi başlanır hemen. İyi günler diliyorum.

4 Mayıs 2023 23:44
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan Göz Hastalıkları

Yazar toplam 112 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Göz çizdirme yaşı Prof. Dr. Ümit İnan
Gözde Batmw Prof. Dr. Ümit İnan
Göz kaymasi Prof. Dr. Ümit İnan
Göz arkası ödem göz tansiyonu Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Abdulkadir Ender
Op. Dr. Abdulkadir Ender Göz Hastalıkları
Op. Dr. SAİDALİ Kholzoda
Op. Dr. SAİDALİ Kholzoda Göz Hastalıkları
Op. Dr. Gülşah Tezcan
Op. Dr. Gülşah Tezcan Göz Hastalıkları
Op. Dr. Anıl Kaya
Op. Dr. Anıl Kaya Göz Hastalıkları
Uzm. Dr. Selen Akbulut
Uzm. Dr. Selen Akbulut Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube