da
Soru Sahibi
22 Mart 2014 11:06

ön capraz bağ yırtığı ve menüsküs yırtığı

hocam merhaba 20 yaşında bir öğrenciyim.İki yıl önce halı sahada ön çapraz bağlarımı kopardım.bugüne kadar sayısız doktora gittim kimi kopuk kimi ,yırtık,kimi esneme olduğunu söyledi ancak hiç biri aydınlatıcı bir şekilde konuşmadı.Hic bir hekim ayrıntılı bir şekilde açıklama yapmadı ameliyat diyip kestirip attılar.mr sonucum aşağıdaki gibidir: SOL DİZ MR incelemesinde; 1-Diz eklemini oluşturan kemiklerin kortiko-medüller sinyal intensite dağılımları doğal izlenmiştir. 2-Diz ekleminde tibiofemoral eklem aralığı medial ve lateral kompartmanlarda korunmuştur 3-Tibiofemoral ve patellofemoral eklem yüz,kartilaj,bütünlük ve kalınlıkları doğal olarak izlenmiştir 4-Suprapatellar bursada medial ve lateral resese uzanım gösteren effüzyon izlenmektedir 5-Derin infrapatellar bursada minimal effüzyon vardır 6-Hoffa infrapateller yağ yastıkçığı önemlidir 7-ACL düzensizdir(ACL yırtığı).posterior krusiat ligamanın trase,kontur,sinyal intensite dağılımları doğal olarak izlenmiştir 8-Medial menisküs anterior ve posterior hornunda inferior eklem yüzeyi ilişkili horizontal yırtık izlenmektedir. 9-lateral menisküs posterior hornunda radial yırtık vardır.Lateral menisküs komşuluğunda parameniskal kist mevcuttur 10-Medial ve lateral kollateral ligamanlar ile patellar retinakulumların trase,kontur ve sinyal intensiteleri tabiidir. 11-Kuadriseps, patellar tendonların trase ,kontur sinyal intensite dağılımları doğaldır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Tatari
Ortopedi ve Travmatoloji

Ön çapraz bağ yırtık ise ameliyat gerekir. Görmemi isterseniz randevu için *** *** **...

28 Mart 2014 15:10