AC
Soru Sahibi
6 Şubat 2013 17:40

On capraz bag kopması

Hocam iyi gunler .Yaklasık 3 hafta once kayak sırasında dusme sonrasında ayagımda sısme ve hareket kısıtlıgı olustu.ertesı gun doktara gıttıgımde ılk once fızıkı muayne yaptı ve MR cektırmemı soyledı.Cektırdıgım MR sonuncunda OCB da akut ruptur , kemik odemi ve sıvı artısı sonucu yazıyodu.doktor bu sonucu gırunce bıraz sasırdı ayagın stabıl duruyodu belkı kasmıs olabılırsın dedı.Daha sonra baska bı doktora gıttım kendısıde kopuk oldugunu yasım 28 genc oldugundan dolayı amelıyatı onerırım dedı. Bense suan amelıyata pek sıcak bakmıyorum ce fızık tedaviye basladım.daha sonra 3kez baska bır doktor ınceledıgınde o 3 hafta sonra o da ayagın stabıl duruyo cok fazla kayma yok dedı ve belkı tamamı kopmamıs olabılır dedı.tam kopsaydı cok asırı sıvı artısı olurdu dedı.MR sonucuyla fızık muayne sonucu uyusmuyor dedı.boyle bır ıhtımal olabılır mı tamamen kopması durumunda bunun mr da yanlıs cıkma olasılıgı nedir?Diger bır sorumda ameliyat olmadan fizik muayneyle kireclenmeyı onleme sanssım nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İbrahim Tuncay
Ortopedi ve Travmatoloji

Oncelikle fizik muayene bulgulari her zaman MR yorumlamasindan onde gelir. Operasyon gerekse de 3 hafta erken bir sure iyilesme tamalandiktan sonra en az 2 ay, tekra guvendiginiz hekiminize muayene olmanizda fayda var. Gecmis olsun.

9 Şubat 2013 10:16