KV
Soru Sahibi
31 Temmuz 2018 11:55

On capraz bag ameliyati

Mrb kursat bey ben hollandada on caprazbag ameliyati oldum ve insaatta calisiyorum iyi bir fizik tedavisi olursam ne kadar zaman icinde isime geri donebilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kürşat Teker
Ortopedi ve Travmatoloji

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası normal bir rehabilitasyon sonrası ofis işlerine 6-8 haftada, spora ise 10-12 ayda dönmek güvenlidir. İnşaattta çalışma şeklinizi bilmiyorum ama eğer ağır fiziksel şartlar söz konusu ise sporculara benzer bir şema izlemek doğru olur. Medyadan da takip ediyor olabilirsiniz, birçok profesyonel sporcu spora 5-6 ay gibi sürelerde dönmektedir. Ancak bu sporculara çok yoğun ve üst seviye spora özel rehabilitasyon uygulanmakta ve yine de ameliyatın biyolojik olgunluğa ulaşmasını beklemeden spora dönmekteler. Bu durum aslında tekrar kopma riskini arttırmaktadır ancak prof sporcuların spora geç dönme lüksleri genelde olmuyor. Siz de belki özel önlemler (dizlik kullanımı) ile 5-6 ay içinde dönebilirsiniz.

31 Temmuz 2018 16:34