EA
Soru Sahibi
17 Ekim 2017 15:26

ön çapraz bağ ameliyatı şart mı

merhaba hocam futbol oynarken dizim döndü ve mr sonucu ön çapraz bağ yırtığı tespit edildi dizimde yürürken herhangi bir boşluk hissi yok ve sporcu değilim ameliyet olmam şart mı sizce ameliyat zor bir süreç çünkü dizimi güçlendirirsem ameliyat olmama gerek kalmaz mı acaba mr sonuçlarını paylaşıyorum sizle. ön çapraz bağ proksimalde total rüptüre görünümündedir. tibiofemoral eklem aralığında suprapatellar bursaya uzanım gösteren artiküler sıvı miktarı artmıştır. femur lateral kondil anteriorda, medial kondil lateralde, tibia medial ve lateral plato posteriorda kemik iliği ödemi alanları izlenmektedir. gastroknemius lateral başı femoral insersio düzeyi çevresinde sıvı sinyalleri izlenmekte, t1a serilerde ılımlı hiperintens izlenmesi nedeni ile hemorajik karakterde olduğun düşünüldü (grade l strain)

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Niyazi Öztürk
Ortopedi ve Travmatoloji

GEÇMİŞ OLSUN YAŞINIZ ÇOK GENÇ BU NEDENLE AMELİYAT OLMANIZDA FAYDA VAR. ANCAK ,SEDANTER HAYAT YAŞIYOR İSENİZ , SPOR YAPMIYORSANIZ DİZ EGZERSİZLERİ İLE TAKİP EDİLEBİLİR .

18 Ekim 2017 10:35