BH
Soru Sahibi
21 Şubat 2020 15:10

Omurgada servikal ve lomber MR değerlendirmesi

Merhaba Hocam, LOMBER MRG İNCELEMESİ Lomber lordoz artmıştır. Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir. T12-L1 düzeyinde anuler bulging izlendi. L1-2 düzeyinde anuler bulging izlendi. L2-3 düzeyinde anuler bulging izlendi. L3-4 diskinde santral posterior protrüzyon izlendi. Anterior epidural yağlı plan obliteredir. Tekal kese basılıdır. L4-5 diskinde santral posterior protrüzyon izlendi. Anterior epidural yağlı plan obliteredir. Tekal kese basılıdır. L5-S1 düzeyinde anuler bulging izlendi. ile ; SERVİKAL MRG İNCELEMESİ, Servikal aks düzleşmiştir. Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları normaldir. Servikal vertebra korpus köşelerinde spur formasyonları mevcuttur. Muhtelif vertebraların birbirine bakan yüzünde schmorl nodülleri ve tip II dejenerasyon mevcuttur. C3-4 diskinde santral posterior protrüzyon izlendi. Anterior subaraknoid mesafe obliteredir. Spinal kord basılıdır. C4-5 düzeyinde anuler bulging izlendi. C5-6 diskinde santral posterior protrüzyon izlendi. Anterior subaraknoid mesafe obliteredir. Spinal kord basılıdır. C6-7 düzeyinde anuler bulging izlendi. Anlamları nedir, ne yapılması gerekir, tedavisi mümkün müdür? Açıklamalarınıza şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ramazan Sarı
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Geçmiş olsun. Genel olarak Omurgada yıpranma ve düzleşme var diyebilirim. Sadece boyun mrı da omurilikte bası var yazmış. MRI nızı görmek isterim. Bununla birlikte sizin şikayetleriniz ve Muayene bulgularınız öncemli.

4 Mart 2020 12:43