YS
Soru Sahibi
8 Mayıs 2021 01:38

Omurga Problemi

Hocam merhaba , 40 yaşındayım. Sırt ağrısı ile gittiğim dr mr istedi. Mr sonucum Sakroiliak eklem aralıkları yaşa göre daralmış, eklem yüzlerde skleroze görünüm ve eklem yüzlerde düzensizlik izlenmiş olmakla birlikte eklem aralığında bu aşamada anlamlı sıvı sinyali saptanmamıştır. Sağda tüm seviyelerde hiperdens 10 mm çaplı ve sakrumda 8 mm çaplı hemanjiom ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Vertebra korpuslarının çapı 10 mm aşmayan tüm seviyelerde hiperintens hemanjiom odakları izlenmiştir. · L4-5 L5-S1 seviyesind ebası yapmamış hafif disk taşması izlenmiş olup bu düzeyde disk sinyali yüksekliklerinde azalma saptanmıştır. Yorumlamanızı rica ediyorum. Saygılarımla

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Alper Ergin
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Merhaba. Geçmiş olsun. Operasyon gerektiren bir durum yok ancak sakroiliak eklemdeki deformite sakroiliit ya da ankilozan spondilit açısından anlamlı olabilir. Romatoloji ile görüşmenizde fayda var. Hemanjiomları dert etmeyin. Sizin için önemli değiller.

9 Mayıs 2021 16:30
YS
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam 🙏🙏

10 Mayıs 2021 02:31
Op. Dr. Alper Ergin
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Rica ederim.

23 Mayıs 2021 16:45