KS
Soru Sahibi
25 Eylül 2020 20:50

Nonspesifik kolit

saygı değer hocam, Yaş 30, boy: 1.83, kg:83, erkek. (Kg kaybı yok) Yaklaşık 5 aydır günde 1 ya da 2 kez, her gün olmamakla beraber bazen ise hiç haftada en çok 3 ve 4 kez tualetim yumuşak. Karın aģrısı, mukus kan ve renk degisimi hiç olmadı. Panik atak ve ileri derece anksiyete bozukluğum olduğu için korkup doktora gittim. Doktor calprotectin tetkiti yaptırdı. İlk değerim 630 positive çıktı. Fakat doktor klinik bulgularım çok az olduğu için testi probiotik alıp 2 hafta sonra tekrarlamamı istedi. Bu kez 30 negative çıktı. Ve büyük ihtimalle ibs olduğumu kolonoskopi gerekmediğini saplantı yaptığimi soyledi. Lakin saplanti konusunda baya hakliydi. Ancak ben israrla kolonoskopi istedim ve kabul etti. Kolonoskopi sonucum: herşey normal bulgu. Sadece: sigmoid kolonda hiperemik alanlar inflematuar sureç? Terminal illeum hafif ödemli. Kesin tanı için patalojiyi bekleyeceğiz dedi. Pataloji raporu bu gün geldi ve dr bana crohn, kanser yok. Kolit var fakat bilinen ulseratif kolit değil korkulacak ve hayat kaliteni dusurecek bir kolit yok dedi. Pantesa 500mg yazdı. Ben doktora hastaligim remisyondamı, aktif dönemmi diye sordugumda. Remisyon ya da aktif dönem derecesinde bir hastaligin yok, rahat ol hayatina devam et dedi. Çok kıymetli hocam aklim iyice karıstı ben ülseratif kolitmiyim? Patoloji sonucum: Mikroskobik Bulgular: Erezyon: + Inflamatuar pseudopolip: _ Lenfoif Hiperplazi: + Aktivasyon: + Kriptit: + Kripta Abseleri: _ Kripta Deformasyonları ve Atrofiler: + Displazi: _ TUBULER ADENONA Fokal Erozyene Nonspesifik Kolitis. Psikolojim ve günde bazen 1 bazen ise 2 kez sulu dışkı dışında hiç sorunum yok. Diarelerimde her gün olmuyor hocam. Pentasa 500. 1 sabah 1 akşam verdi. Yorumunuz nedir kiymetli hocam?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Olay biraz karışmış Salim bey. Tüm sonuçlarınızla ikinci bir görüş alabilirsiniz. gastroenteroloji uzmanının fikrini almanızda fayda olacaktır. Sevgiler... Dr. Sezai Leventoğlu

28 Eylül 2020 09:07