da
Soru Sahibi
14 Ocak 2016 20:47

ne edecegimi bilemiyom

toplum icinde konusamayom ama telefonda konusurken sorun yasamiyom ne yapacagimi bilmiyom

3 cevap
Cevaplar (3)

Merhaba Azad Doğan, Sözünü ettiğiniz problemin Dil gelişimi ve Konuşma Bozuklukları kapsamında değerlendirilmesi için, konuşma sırasında kekeleme, bazı sesleri söyleyememe, seslerde yer değiştirme veya ses bozukluğu gibi belirtiler olması gerekir. Sizin probleminiz anladığı kadarıyla insanlarla yüz yüze iletişim sırasında ortaya çıkıyor. Daha detaylı bilgiye ihtiyacımız var. Örneğin; yaşınız, eğitim durumunuz, mesleğiniz, çocukluk gelişim öykünüz, medeni durumunuz, sorunu ne zamandır yaşadığınız, daha çok hangi durumlarda ortaya çıktığı vb. Kısaca biraz daha bilgi verir misiniz? Ya da karşılıklı görüşme imkanımız olursa size yardımcı olabilirim. Sağlıklı günler dilerim.

16 Ocak 2016 11:21
da
Soru Sahibi

Ben isparta da hemsirelik bolumunu okumaktayim ikinci sinif ogrencisiyim ne zaman bu sorunu yasadigimi bilmiyom ama 3-4 yila yakin bu sorunun farkindayim genel itibariyle arkdaslarla yuz yuze konusurken zorluk cekiyom cekiniyom gibi ve kendimi bazen hic ifade edemiyom ve bundan cok rahatsiz oluyom

16 Ocak 2016 11:26

Merhaba tekrar, Kendini istediği şekilde ifade edememek pek çok kişiyi rahatsız eder. Telefonla konuşurken böyle bir sorun olmadığını söylüyorsunuz? Karşılıklı konuşurken neler hissediyorsunuz? Aklınızdan neler geçiyor?

16 Ocak 2016 12:16
da
Soru Sahibi

Sanki icimde biri var yuz yuze konusurken bna emgel oluyo konusma ve simdi bir sey desem bana kizar tepkisi ne olur diye dusunuyom ama telefonda konusurken oyle bisi yok rahatim nedense

17 Ocak 2016 11:55

Merhaba Azad Doğan, Yüz yüze konuşurken size kızacaklarını düşünüyorsunuz. Hangi konularda konuşmak daha çok rahatsız ediyor? Çocukluğunuz nasıl geçti, ebeveyn tutumları nasıldı, kardeşleriniz var mı, kardeşlerinizle ilişkiniz nasıldır, daha çok kızlarla mı, erkeklerle mi konuşurken size kızacaklarını düşünüyorsunuz, niye kızacaklar, telefonla konuşurken niye kızmayacaklar vb.... Çok cevaba ihtiyaç var... Ama size nefes çalışması önerebilirim. Her sabah, akşam yatarken, kendinizi gergin hissettiğinizde yapabilirsiniz. Sakince sessiz, rahat bir yere oturun veya uzanın. Soluğunuza odaklanarak yavaş yavaş derin nefes alın ve yavaş yavaş verin. Aklınıza parazit düşünceler gelebilir, o düşünceleri fark edin ve gönderin, tekrar nefesinize odaklanın. İçinizden 8'e kadar sayarak alın, 8'e kadar sayarak yavaşça verin.... 10 dakika kadar devam edin.... Faydasını görebilirsiniz. İyi günler dilerim

17 Ocak 2016 13:42