EA
Soru Sahibi
25 Şubat 2024 16:24

NAZOFARİNKS VE KULAK TOMOGROFİSİ

Merhaba ben 21 yaşında bir erkeğim, uzun zamandır sol kulağımda işitme kaybı yaşıyorum sesler perdeli geliyor o taraftan, ilaçlı kulak ve nazofarenks tomografisi çektirdim raporum çıktı. kulakta bir sorun çıkmadı ama Nazofarinks posterior duvarda AP çapı yaklaşık 12 mm olan lenfoid doku izlendi. Orofarinks ve larinkse ait hava sütunu normaldir. Dil ve dil kökü oluşumları normaldir. Lingual tonsil solda daha beilrgin olmak üzere hipertrofiktir. Vallekulayı daraltmıştır. Parafarengeal mesafeler, epiglot, preepiglotik mesafe, areepiglotik foldlar, piriform sinüsler, vokal kordlar, larinkse ait kas ve kıkırdak yapılar doğal görünümdedir. Bilateral parotis ve submandibular bezlerin konturları, boyutları ve parankim dansiteleri normaldir. Her iki tiroid lobu boyutları normal olarak izlenmiştir. Boyuna ait ana vasküler yapılar patent olup genişlikleri normaldir. Servikal zincirde patolojik boyutta LAP izlenmemiştir. gibi bir rapor yazmışlar. sizce endişelenmeli miyim biyopsi vs gerekir mi? şimdiden teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Gözde Pamuk
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba, mr raporunuza göre bir sorun yok ama kbb muayenesi gerekmektedir.

25 Şubat 2024 16:45
EA
Soru Sahibi

KBB muayenesi ne anlamda gerekmektedir?

25 Şubat 2024 16:46
Op. Dr. Gözde Pamuk
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Geniz bölgenizde ya da dil kökünüzde gözle görülür bir şey var mı diye gerekir. MR tabii ki önemli fakat, doktor muayenesi daha önemlidir.

18 Mart 2024 13:15