KP
Soru Sahibi
22 Temmuz 2020 15:45

myeloma hakkında

Merhaba hocam. Annem 66 yaşında, bir süredir belli aralıklarla hematolojide kontrol ediliyor. Kanda lg G ve A sı yüksek, albumin, total protein, kreatitinin ve GFR normal. Kansızlığı yok. İdrarda biraz proteini çıktı ama Protein/Kreatinin oranı normal. Protein elektroferezinde gama bölgesinde şüpheli keskin bant gözlendi yazdığı için endişelendik. Bunun bir önemi var mıdır? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Bu bant'a m-spike deniyor. Myeloma (kanser) hücrelerinin vücutta bulunduğunu gösterir. Tanı ve tedaviye cevapta önemli rol oynar.

27 Temmuz 2020 23:15