EM
Soru Sahibi
6 Haziran 2020 18:01

Multipl myeloma (acil)

Hocam kolay gelsin anneme 2 hafta önce kemik iligi patolojisi yapildi sonuclar bugun cıkti ama haftasonu oldugu icin doktorumuzla görüsemedik bende sizin görüsünüzü almak istedim yardimci olabilirseniz cok memnun olurum MAKROSKOBİK BULGULAR: 1-Kemik iliği biyopsi: En büyüğü 1.5 cm, en küçüğü 0.3 cm uzunluğunda, 3 adet kemik iliği biyopsi materyalidir. TT 1ks 2-Aspirasyon yayma: 1 adet lam havada kurutularak ve yayılarak gönderilen sitolojik materyaldir. TTA 1lam MİKROSKOBİK BULGULAR: Gönderilen materyalin çoğu fibrin ve kan elemanlarından ibaret olup 4-5 adet intertrabeküler alan mevcuttur. Foka bir alanda CD138 ile (+) boyanan, Kappa ve Lambda ile monoklonal (kappa (+) ) boyanma gösteren hücre grupları i Bu alan bulunduğu intertrabeküler alanın yaklaşık % 30'unu oluşturmaktadır. PATOLOJİK TANI: MULTİPL MYELOM; KEMİK İLİĞİ TRU-CUT BİYOPSİ MATERYALİ YORUM: Olgu klinik ve laboratuar bulgular ile birlikte değerlendirildiğinde ' Multipl Myelom ' ile uyumlu olarak değerlendiri HİSTOKİMYASAL ÇALIŞMA: MTC: Kollojen izlenmedi İron: 1/6 Retikülin: 2/4 İMMÜNHİSTOKİMYASAL / İMMÜNFLORESAN ÇALIŞMA: MPO: Myeloid seride pozitif Glikoforin: Eritroid seride pozitif CD3: Dağınık az sayıda hücrede pozitif CD20: Dağınık az sayıda hücrede pozitif PANCK: (-) Kappa: (+) Lambda: (-) CD138: İnfiltrasyonda pozitif Sonuclar bu sekilde cıkmış hocam bilginize sunuyorum. bir degerlendirebilir misin veya ne yapmamiz lazim, hastalik kacınci evrede, hayati bir durum varmi acaba bu konularda ki görüşlerinizi merak ediyorum saygilar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Evre tek bir test ile belienemiyor. Myeloma kök hücre nakli gerektiren bir çeşit ilik kanseridir.

8 Haziran 2020 00:30