as
Soru Sahibi
16 Aralık 2015 14:49

mukuslu kaka

Merhabalar. Benim kizim 6 aylik. 2.830 gr dogdu ve su an 7.300 gr ,65 cm. sadece anne sutu ile besleniyor. Bebegim 1 aylik iken kakasinin mukuslu olmasi nedeni ile tahlil yapildi. bol lokosit cikmasinin ardindan suprax antipyotik kullandirildi. 15 gun normale dondukten sonra ayni sikayetimiz tekrarladi ve yine lokosit olustu. Bu seferde flagyl ve suprax ayni sirada kullandirildi, fakat bir iylesme olmadi. inek sutu alerjisi oldugu dusunuldugunden 1 ay boyunca sut urunu iceren hicbir gida kullanmadik. Durum duzelmedi. 7 li yama testi ve kakada calprotectine yapildi. calprotectine 50 ug/g cikti.yama testi sonucuna gore de bugday, yumurta, fistik sut alerjisi oldugu soylendi ve 2 ay bunlarin diyetini yaptik. Bu arada bebek 4 ayini gectiginden ek gidaya baslatildi. havuc, elma ve armut suyu verildi. Bunun uzerine, zaten duzelmeyen kaka daha da kotulesti ve tekrar 18 li yama testi yapildi. 15 maddeye alerjisi ciktigi soylendi. Bunlarin icerisinde havuc, patates, tavuk vs gibi bircok temel besin maddesi mevcut. su an hicbirini kullanmiyoruz fakat durum yine duzelmedi. Bu arada yaklasik 3 aydir biogai , biober ve maxbiotic kullanildi. simdi ben iyi beslenemedigimden anne sutu azaldi, bebek alerji sutlerinden hicbirini kesinlikle almiyor, bircok maddeye alerjisi oldugundan ek gida olarak besleyici secenegimiz yok. Bebegime konulan alerji teshisi dogru olmayabilir mi? Nasil bir yol izleyebiliriz yardimlarinizi rica ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

26 yılını çocuk gastroenterolojisine harcamış bir hoca olarak yakınması olmayan ancak mukuslu kaka yapan ve de dışkısında lökosit bulunan bir çocuğa diyet yaptırmadığımı bilmenizi istiyorum. Normal bebeklerde dışkıda mukus ve lökosit görülebilir. Ancak bebeğinizde yakınma var ise (döküntü, ağlama krizleri, kanlı dışkılama, ishal, kusma gibi..) küçük bebeklerde yapılan kan ve cilt testleri allerjiyi göstermede yetersiz olabiliyor. Özellikle anne sütü aracılıklı allerjiyi kan testleri gösteremiyor ve ben hiç test yaptırmıyorum. En doğru tanı deneme yanılma yöntemi ile oluyor ve diyete yanıt almanız gerekiyor. Mukuslu kaka için antibiyotik kulanılması da pek doğru değil. Ek gıdalar da altıncı aydan önce önerilmiyor (Sağlık Bakanlığımız da böyle öneriyor ve de bütün kalbimle bunu destekliyorum.). Dolayısıyla çocuğunuza yapılan bunca tahlil, verilen antibiyotikler belki de diyetler (anneye de) gereksiz olmuş olabilir. Ancak bu uzaktan verilebilecek bir karar değil.. Hoşçakalın Prof. Dr. Tufan Kutlu

17 Aralık 2015 17:11