ee
Soru Sahibi
25 Haziran 2021 14:21

Muhabbet Kuşum Yem Yemiyor

Merhabalar. Yetişkin erkek muhabbet kuşumuz son 3-4 gündür yem yememeye başladı. Normalde diğer kuşlarımıza göre daha kilolu bir kuştu. Bu 3-4 gün içerisinde hissedilir derecede kilo kaybı yaşadı ve diğer kuşlarımızla aynı civarda kiloya ulaştı. Yem yememenin haricinde dün, dün değil önceki gün kabarık duruyordu. Kakası da sıvı. Bir de kafesinin demirini kemiriyor (gaga taşı, kumu vs kafeste mevcut). Yem yemediği için ekmek vs. veriyoruz onları yiyor. Saldığımız zaman uçuyor, halsiz gibi görünmüyor. Yem harici diğer besinleri yemesi isale sebebiyet vermiş olabilir sanırım. Sizce yem yememesinin sebebi ne olabilir? Ekmeği yerken de bazen kusar gibi hareket yapıyor. Boğazında mı bir sıkıntı var ki?

1 cevap
Cevaplar (1)

Viyo günde 3-4 kez ikişer damla. fazlası zarar vermez ama kusma riski olduğu için bu dozu verdim. viyonun tümünü 2 lik enjektörlere çekin kalanlarını BUZLUĞA koyun. çünkü çünkü buzdolabında etkisini yitiriyor. Aminosolü günde 3 defa birer damla ağızdan verin. Ayrıca hiprodoksi veya doximis alın. 2 cc lik klorsuz suya 0.5 cc ilaç çekip, günde 2 defa ağzına 2 damla damlatın. ilacı önce verin. Ve ağızdaki tat kaybını önlemek için arkasından viyo verin. kafese dökülen türden kuş kumu serin. Veya mineralli kuş kumlarından alıp mamasının içine karıştırın. Ve asla mürekkep içeren gazete kağıdı gibi birşeyler kafes altına sermeyin. Ayrıca ekmek tuzlu olduğu için kronik zehirlenme yaşıyor olabilir. Kuşlara tuz toksiktir. İlaçları asla suyuna koymayın. ağızdan damlalıkla verin. Çünkü karaciğerlerini temizlemek için temiz suya ihtiyaçları var. sular klorsuz içme suyu olmalı. Ve lütfen kapı ve pencelere file koyarak kuşunuzu serbest dolaştırın. Stresi artmasın. . yine de bir hekime götürüp, doğru tedaviyi uygulatmalısınız. size yardım edeyim derken kuşunuza zarar vermek istemem. Geçmiş olsun

14 Temmuz 2021 10:41