AD
Soru Sahibi
27 Eylül 2020 01:53

MS şüphesi

İyi çalışmalar.sol gözde anı görme kaybi,sol kol ve bacakta uyuşma şikayetiyle doktora başvurdum.sikayetim yaklaşık 15 gün kadar devam etti.4 yıl içinde 4 kez başıma geldi.suan da hala sol kolda yoğun uyuşukluk var. Oxapar 0.6 ml ve coumadin 5 mg kullanıyorum.Ms şüphesi ile genetik test yapıldı. Mthfr(A1298C) mutasyonu heterozigot saptandı. Faktör 5 leiden(R506Q) mutasyonu heterozigot saptandı. Faktör 13(V34L) mutasyonu heterozigot saptandı. Paı-1 mutasyonu homozigot saptandı. .Boyun BT raporu:Bilateral anterior servikal zincirde zon 2 lokalizasyonunda kısa aksi 10 mm 'nin altında fizyolojik sınırlarda birkaç adet ovoid reaktif lenf nodu izlenmektedir. Servikal lozdoz düzleşmistir. Nazal septum kemik spur ile orta hattın soluna deviyedir.Sag inferior nazal konka hipertrofiktir. Kesit dahilinde her iki akciğer üst lob apikoposterior segmentte plevroparankimal ince lineer sekel fibroatelektazik dansiteler izlenmektedir. Sonuçlarımi değerlendirirseniz sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Beyin ve omurilik mrında MS düşündürecek bir bulgu var mı? Beyni besleyen damarlarda bir tıkanıklık arandı mı ?(Takayasu arteriti) Beyin omurilik sıvısından örnek alınıp incelendi mi? Bir nörolog ya da romatolog muayenesinin iyi olacağı kanaatindeyim.

27 Eylül 2020 16:33