ŞŞ
Soru Sahibi
2 Mayıs 2020 18:50

Mrb hocam cevaplar sanız sevinirim

Merhabalar hocam.9 ay önce üşümenin titremenin ardından ishalim başladı. Ateşim 41 dereceyi gördü. Nevşehirde oturmaktayım.10 dk da bir tuvalete gittim tuvaletimi yapınca karnımın ağrısı geçiyordu. Acile gittim lavman verdiler.Kan idrar testi yapılmadı sadece röntgen istendi karnımda yoğun gaz çıktı. Lavman dan sonra düzeldim. Bu olaydan sonra Kasım*** *** **hayatımı kabusa çeviren nedeni bulunamayan hastalığım baş gösterdi. Mide bulantısı karnımda gerginlik aşırı gaz sürekli dışkı lama ihtiyacı dışkı rengi hardal renginde sürekli cıvık yapışkan olarak değişik bir hal almaya başladı. Bunun akabininde sağ göğüs kafesimin altında keskin şiddetli ağrıyla kaldım. Şan bile çok yoğun yaşamaktayım. Bir hafta sonra falan sağ göğüs kafesi ağrım sağ sırtıma vurmaya başladı. Aralıklı olarak sol sırtımda ağrıdı fakat sürekliliği olmadı. Endoskopi ve kolonoskopi oldum kolonoskopi sonucum temiz çıktı endoskopi sonucum pangastrit kronik gastrit çıktı. Helikobakteri çok düşük olduğu izlendi. Bir çok ilaç kullanmama rağmen bu ağrı geçmedi sebebide bulunamadı. Kardiyolog, psikolog göğüs hast, fizik tedavi gastreontoloji 5 aydır bir çok Dr gittim. Alt üst batın tomografi çekildim bir sorun çıkmadı. Bu şikayetlerim varken ultrason la baktıklarında iç organlarım görünmüyordu yoğun gazdan dolayı fakat gaz sorunu geçmesine rağmen sağ göğüs kafesimden sağ sırtıma vuran yanıcı tarzda ağrım aralıklı olarak ağrımaya devam etti. 10 gün boyunca bile şikayetim in olmadığı oldu sonra tekrar başa döndük. Bir kaç gündür mide bulantısı karında uzanınca guruldama ve yine aynı keskin ağrıları yaşamaktayım. Hayat kalitem yok oldu bitti ağrıdan psikolojim bozuldu. Drlar bulamıyor tekrar end kolonoskopi olacaktım bu corona çıktıı. Midemde ekşimem yanmam VS gibi şikayetlerim yok 10 larca ilaç kullanmama rağmen sadece macrol 500 mg lık antibiyotik ten fayda görmüştüm bir süre iyiydim ilaç bitince geri başladı ağrılarım. Bana yardım edebilirmisiniz? 32 yaşında bir bayanım

0
15 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (15)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Üst batın tomografisinde pankreas,karaciğer,safra kesesi ve yolları normal olarak mı rapor edildi? Eğer normal ise ultrason tetkike gerek yok.Endoskopide bulunan mide bulguları bu yakınmalarınıza neden olmaz.Gece ağrı ile uyandığınız oluyor mu?Yoksa bu yakınmalarınız gündüz mü oluyor? Bu zaman içinde belirgin zayıflamanız oldu mu?Dışkı tahlilleri yapıldı mı? Bu arada yapılmamış ince barsak radyolojik tetkiki var.Koronovirus tehlikesi geçtikten sonra dışkı tetkiki(gizli kan da dahil) ve incebarsak tetkikinin yapılması uygun olur diye düşünüyorum ve herhangi bir tedavi önermiyorum,çünkü henüz tanı konulmuş değil.Bu sonuçlardan sonra tekrar yazın,geçmiş olsun.

2 Mayıs 2020 20:28
ŞŞ
Soru Sahibi

Hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Tomografi sonucum iyi çıktı sorun yok. Gaitada gizli kan, parazit. Tümör markırı Vs. hepsine bakıldı,negatif sonuç çıktı. Fakat parazit var gece anüsteki kaşınmadan ve bir şeyin hareket etmesinden bunu hissediyorum. Dra dememe rağmen sonuca göre hareket ediyorlar. Çölyak için test yapıldı o değerlerimde de de sıkıntı çıkmadı.Gece ağrım olmuyor uyandıktan bir süre sonra başlıyor zaten bu ağrılarım. 4 5 gün üst üste ağrıyıp10 güne kadar hiç ağrımadığı oldu. İnce bağırsak radyolik tetkiki yapılmadı hocam dra dedim radyasyona gerek yok kolonoskopi yapalım dedi. Kolonoskopi sonucuda temiz çıktı. Psikolojik olduğu söyleniyor fakat kesinlikle değil o sıralar ultrason da ve karın röntgenimde hep gaz vardı. Ultrason da diğer organlarım gazdan görünmüyordu. İlk defa b 12 değerim düşmüştü beslenmem çok iyi ilgisi olamaz. İğne verip yolladılar. Çok para harcamama rağmen sonuca ulaşamadım. Sonuca ulaşılacaksa her şehire gitmeye hazırım çünki hayat kalitem kalmadı.8 kilo kadar vermiştim karnımda ki gazdan yemek yiyemedim bir süre fakat Macrol 500 mg antibiyotik kullanımı sonrası ağrım da bir süre hafifleme oldu. Yememe problemim geçince kilo aldım. Tekrar end kolonoskopi olayım dedim calprolaktin ve nefes testi yaptıracak tım özel bir laboratuvarda corona virüsü çıktı bu seferde. Bağırsakta zararlı bakteri üremesi,ülseratif kolit veya crohn olabilirmi hocam?

3 Mayıs 2020 00:00
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yakınmaların iltihabi barsak hastalığı ile(ü.kolit,Crohn gibi) ilgisi yok,çölyakla da ilgisi yok,yapılmamış birtek incebarsak tetkik var,onu da özel bir radyoloji biriminde çektirebilirsin.Ek bilgiler ile herhangi hastalık düşünemedim.

3 Mayıs 2020 01:58
ŞŞ
Soru Sahibi

Hocam tekrar Merhaba Şikayetim dvm edince tekrar dr a gittim ultrasonda yine yoğun gaz çıktı. Dediğiniz gibi ince bağırsak tetkikleri mi isteyebilir misiniz diye sordum. Doktor endoskopi yapıldı kolonoskopi yapıldı tüm batın tomografi çekildi çıksa bir sorun çıkardı ince bağırsağında dedi. Kafam karıştı bu tetkiklerde çıkıyormu doktor bey?

28 Mayıs 2020 23:57
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

İncebarsakların en kolay tetkiki baryumla yapılan incebarsak pasaj grafisidir ve incebarsakların en kolay ve en ucuz tetkikidir.Ayrıca MR enterografi de yapılabilir eğer size yapılan MR bu ise doktorun dediği doğru ama mr enterografi değilse incebarsakları göstermez.Bunun çekilmesi için alternatif bulmanız gerekiyor.

29 Mayıs 2020 06:23
ŞŞ
Soru Sahibi

Merhaba hocam. İnce bağırsaklarıma baktırdım bir sorun çıkmadı. End ve kolonsk tekrar yaptırdım. Endoskopi sonucumda fundus hiperemik ve ödemli olup değişik çaplarda yüzeysel erezyonların ve inaktif kanamanın olduğu lezyonlar gözlendi. Korpus hiperemik ve ödemli idi. Antrum hiperemik ve ödemli idi. Buralardan, fundus taki lezyonlardan HP ve histopatolojik tanı için biyopsi ler alındı. Pilor ve bulbus forme olup mukoza hiperemik idi. Postbulber bölge normal. Tanı inaktif fundal hemorajik gastritin eşlik ettiği pangastrit. Kolonoskopi sonucum distal ileum tamamen normal. Rektumdan itibaren, çekuma kadarki kolonun tüm anatomik bölümlerinin renk ve görünümü tamamen normal idi. Çekumda 4 5 adet minik aftöz lezyonlar vardı. Buradan biyopsi ler alındı. Tüm kolon ve özellikle sol kolon ileri derecede katlantılı idi. Patoloji sonucu kronik aktif gastrit, inflamasyonun derecesi hafif şiddet. H. P görünümünde mikroorganizma saptanmamıştır. Atrofi, infesnial metaplazi veya displazi bulgusu yok. Mikroskopi Kesitlerde Antrum ve Korpus mukozası örnekleri izlenmektedir. Ödemli görünümündeki insterstisyumda, subepetilyal bölgede çoğunlukla lenfositlerden oluşan aralarda tek tük nötrofil lökositler de izlenen, hafif şiddette inflamatur hücre birikimi dikkati çekmektedir. Kolonoskopi sonucu, Mikroskopi Kesitlerde ödem ve hafif şiddette nonspesifik inflamasyon bulguları gösteren kolonik mukoza örnekleri izlenmektedir. Bir örnekte 0,2mm çapında 1 adet büyük lenfoid folikül mevcuttur. Neo plastik bir lezyonu veya spesifik bir enfeksiyöz etiyolojiyi düşündürecek bulgu saptanmamıştır. Kalın bağırsak, çekum endoskopik biyopsi, ödem hafif şiddette nonspesifik inflamasyon bulguları. Bir adet lenfoid follikül izlenmiştir. Sağ kaburga altımdan sırtıma vuran ağrım karnımda olan gazın sebebini Dr. Mide kanaması na bağladı mide kanmasınıda almış olabileceğim ağrı kesicilere fakat ben 3 yıldır ağrı kesici ağzıma almadım buna Dr inanmadı. Tüm umudumu yitirmiş durumdayım bu ağrıdan kurtulmak istiyorum sonucu yorumlarsanız fikrinizi sunarsanız hastalığımı da bulursanız minnettar kalırım. Psikolojim ağrıdan altüst oldu

13 Temmuz 2020 20:49
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bu tetkiklere göre sindirim sisteminde korkulacak bir hastalık yok,çok iyi.Ben bir de şunu düşünüyorum; sağ kaburganın altında ağrın olduğu zaman AYAKTA BATIN GRAFİSİ çekilmesini doktorundan isteyebilir misin, Bazen gazlı insanlarda kalın barsağın bir kısmı diyafragma ile karaciğer arasına girerek ağrıya neden olur,biz buna CHİLİADİ sendromu diyoruz.Son tetkik olarak sağ kaburga altında ağrı olduğunda ayakta direk batın grafisi çektirebilirsen belki de sorunun çözülecek,sonucu bekliyorum.

13 Temmuz 2020 21:45
ŞŞ
Soru Sahibi

Teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için hocam çok sağolun. Bunuda yaptıracam umarım hastalığım budur.

14 Temmuz 2020 13:02
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Ben de teşekkür ediyorum

14 Temmuz 2020 14:38
ŞŞ
Soru Sahibi

Merhaba doktor bey Nizadol antibiyotik vermişti Dr şuan tenya türünde ölü şeyler döküyorum sanıyorum sonuca ulaşıyorum artık. Chiliadi sendromu değilmiş çünkü baktırdım hocam. Sizce ağrım bağırsakta gaz bundan olabilirmi? Bu tenya lara acayip sevindim anlatamam 9 aydır çekiyorum diliyorum ki budur sorunum. Teşekkür ediyorum

19 Temmuz 2020 12:23
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tenia varsa yomesan alıp üstüne ishal yapıcı şurup içmen gerekir,ağrınız gaza bağlı olabilir.

19 Temmuz 2020 13:28
ŞŞ
Soru Sahibi

Hocam Mrb daha öncede size yazmıştım malesef hastalığımın teşhisi bulunmadı. Benim hemoglabin değerlerim de sorunda yaşanmaya başladı 3 ay önce hgb 9 ferritin 2 86 ya düşmüştü ilaç kullandım 2 ay hgb 13 ferritin 10 oldu. Son 1 aydır ilacı kesmiştim test verdim hgb 10 ferritin 7 olmuş endoskopi kolonoskopi 3 defa oldum 1.5 yıl içerisinde kronik gastrit var heliko bakteri hafif şiddette her biyopsi sonucunda çıkıyor macrol largopen bizmopen kutu kutu kullanmama rağmen her endoskopi sonucunda hafif derecede heliko bakteri çıkıp mide iltihabı görülüyor.Kolonoskopide sıkıntı yok. Hazımsızlık üst safhada sağ göğüs kafesimin üstünden sağ sırtım gazdan ağrıyor gaz çıkartırsam o anlık iyiyim. Ultrason larda batında yoğun gazdan değerlendirilemiyor safra da sorun görünmüyor ve karaciğerde büyümede var 195 mm grade 2 artış izlendi zayıf olmama rağmen. 1. 5 yıldır şikayetlerim 10 gün 15 gün düzeliyor geri başlıyor ince bağırsak kanseri falan olsam 1.5 yılda belirti verirmi ydi hocam kapsül endoskopi diye birşey çıkmış olsam mı artık sonuca ulaşmayı çok istiyorum

19 Mart 2021 19:57
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Zor bir durum,bir tek macrol 500 mg.dan fayda gördün,yakınmaların devamlı değil,peryodik, 10-15 gün rahat ediyorsun. Peki hastalığın,ağrın kaç gün sürüyor? Hasta olduğunda ağrın oluyor ve yapılan ultrason tetkiklerde yoğun gaz tespit ediliyor. Hasta olduğun dönemde ağrı dışında başka ne gibi yakınmaların oluyor? İncebarsak kanseri böyle olmaz,yakınmaların devamlı olup giderek artma gösterir,bulantı ve kusma yakınmaların olur,yani barsak tıkanma belirtileri olur,kapsül endoskopi tavsiye etmem,hem pahallı ve hem de barsakta biryerde tıkalıp kalırsa ameliyata gidersin,ameliyatla çıkarılıyor. Ağrılı dönemde FMF ile ilgili testler yapıldı mı? Bana bunları yazabilir misin lütfen?

19 Mart 2021 21:37
ŞŞ
Soru Sahibi

Öncelikle cevap yazdığınız için çok teşekkür ediyorum doktor bey. Yakınmalarım devamlı olmuyor Du zaman zaman geçiyor eski sağlıklı günlerime dönmüş gibi oluyor dum. Bitti diyordum tekrar bir hazımsızlık bağırsaktan sesler gelme şeklinde başlayıp sağ göğüs kafesimin altından sırta vuran aşırı gaz nöbetlerim oluyor. Gaz çıkarttıkça alttan üstten rahatlama oluyor sodalı karbonat en etkili yol oldu bana. Fakat tekrar oluşuyor bu gaz. Son şikayetim yaklaşık bir aydır devam ediyor 1 ayda 2 3 gün iyi oldum, önceden bu kadar sürmüyordu ağrı ataklarım gaz sorunum.Yemekle beraber pankreoflat alıyorum metsil tablet fakat pek etkili olmuyor. 4 aydır gaz şikayetlerime kansızlık ve halsizlik eklendi. Kan ilacı kullanmasam şuan kanım bitmişti depom 2. 86 hemoglabin 9 Du çünkü. Çok kan verdim teşhis için bilemiyorum belki ondan dolayı bu durum kan ilacını bıraktım duruma bakacam fakat halsizlik var belkide yoğun ağrı ataklarından dolayı. Yattığımda çoğu zaman karnımdan bağırsak sesleri geliyor bağırsak hareket ettikçe göğüs kafesimin ve sağ sırtımın ağrısı artıyor. Gece uykudan uyandıran bir ağrım olmadı bir kaç defa bıçak gibi batma şikayetim olmuştu. Başlarda kronik olan ağrılarımı macrol hafifletmiş ti bende etkili olmuştu. Largopen ve cipro bir işe yaramadı. Nidazol da etkili olmuştu yine bir süre ataklarım olmamıştı düzeldim diye düşünmüştüm fakat tekrar başladı.Ayakta batın çekildim bir kaç defa gaz sıkışması çıktı her seferinde. Parazit testlerim negatif fakat beyaz kıl kurdu gördüm ben kendi gözümle zaten gece hissediyordum anüs etrafında hareket ediyor rahatsız ediyor. Testte çıkmayınca doktorlara dedim dikkate almadılar bende kendi kafamdan andazol kontil vb. Kullandım 10 gün aralıklarla bitiyor gibi oluyor sonra yine oynayan birşeyler anüste rahatsız ediyor kurtulamıyorum. Dışkıda da çıkmıyor bilinmez bilinmez... Hayır hocam FMF testi yapılmadı. Ben gazlı bir bayan değildim en ufak bağırsak sorunum yoktu taki ishal olup ateşim 41 dereceye çıkana kadar ondan sonra yavaş yavaş sindirim sistemim bozuldu kurtulamadığım parazit sorunu çıktı 32 yaşıma kadar böyle şeyleri bilmezdim bir enfeksiyon aldım beni mahfediyor. Bağırsak sorunlarım başladığında acilleri dolaştığım o günlerde idrarda acayip lökosit oluyordu bir zaman oldu fakat sık idrara çıkma vajinada akıntı vs. Şikayetlerim yoktu şaşırıyordu doktorlar. Belkide bağırsak bakterim idrar yoluma girdi o aralar şuan sıkıntı yok mesanede şükür. Bir bakteri, parazit almış olsam gaitada lökosit çıkarmıydı? Ben bu şikayetlerimi bakteri parazit bu tür şeylere yoruyorum fakat çözemiyorum. Zaman zaman kandaki bilirubin değerlerim de de artış oluyor hafif derecede sonra geri normale dönüyor. Gilbert dedi doktorlar bunada 34 yaşında gilbert olurmu hiç ikna olmadım. Alınan bağırsak enfeksiyonu bakteri si pazarziti vs. Ömür boyu vücutta kalırmı? 1.5 yıldır uğraşıyorum geldiğim nokta başladığım yerin aynısı gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Tek emin olduğum şey psikolojik olmadığı fakat prozac içmeye başladım bu ağrıları düşünmemek için. Günüm gaz çıkartıp rahatlamaya çalışmakla birde eklenen halsizlik le geçip duruyor hayat kalitem bitti doktor bey şaşkınım ve çok yorgunum.

20 Mart 2021 01:07
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Kansızlık neden oluyor?Araştırıldı mı? Anlayabildiğim kadarı ile barsak flora bozukluğu mevcut,bu konuda Balcalı üniversite hastanesi gastroenterolojiye muayene oldunuz mu hiç?

20 Mart 2021 05:55
ŞŞ
Soru Sahibi

Doktor bey ilk endoskopi sonucum da kanama odakları mevcuttu midemde 2.olduğum endoskopi sonucunda kanama odakları geçmişti bağırsakta temiz çıktı Dr hemoroid var sende ondan dolayı dedi. Balcalı da 2 tane prof gittim biri göğüs kafesi ve sırt ağrı nedenimi o sıralar emziriyordum emzirirken üstümün açılmasına vs. bağladı birşeyin yok dedi.Diğer gittiğim hekim ise beni muayene etti akciğer kaynaklı olabilir dedi üst batın bt akciğer tomografisi istedi. Gazdan dolayı sıkıntım olduğu nefes darlığı yaşamadığım için akciğer kaynaklı olabileceğini düşünmeyip fazla radyasyon almamak için üst batın tomografi çekildim önceki yıl şubatın 17 de bir şey çıkmadı tomografi de. Bende bağırsak floram acaba bozuldumu diye düşünüp gaita nakli yapan ankarada bu konunun uzmanı doktora gittim 8 ay içerisinde bana 2 endoskopi 2 kolonoskopi yaptı 10 binimi aldı. Sonunda sorunun karaciğer veya safrada deyip enginar kürü önerip işin içinden çıktı sağolsun ki. Sorunum huzursuz bağırsak lar bitmeyen ara ara geçen sağ üst kadranda ağrı yapıp sağ sırtıma vuran zaman zaman sol sırtıma da vuran gaz çıkartmayla birlikte rahatlama sağlayan bağırsak ve ağrı nöbetleri. Gaz sebebi netliğe kavuşsa zaten sorunum cevap bulacak. Karın röntgenimi yorumlayan bir hekim filme bakarak bağırsağın tembel çalışıyor dışkı birikimi var buda bu ağrıları yapabilir dedi. Bilemiyorum göğüs kafesi altı ve o kaburga kemiklerim çok ağrıyor akciğer sorunu hazımsızlık gaz yapmaz sanıyorum ki? Röntgen çekilmiştim temiz çıkmıştı göğüs cerrahisi gerek yok dedi tomografi ye. Kardiyolojiye de gittim EKG efor testi falan bizlik değil sorunun dendi. İç organlar dan oldupunu bile bile ağrımın acaba deyip fizik tedavi gördüm 2 hafta sağ sırtıma iğne vurdurdum yine aynı sorunlar devam. Çok yoruldum ve ne yapacağım hakkında fikrim yok iç organ hastalıkları teşhisi sanıyorum çok zor. Kan testlerimde iyi çıkıyor kansızlık dışında zaman zaman b12 düşüklüğü de oluyordu iğne vuruluyorum onun için. Bu sorunlarım parazit kaynaklı olabilir mi? Gaita testim de parazit görülmedi her defasında fakat kıl kurdu nu ben gözümle gördüm ilaçta işe yaramadı. İzlenecek bir yol kalmışmı sizce? Ne düşünüyorsunuz safra pankreas karaciğer inceleme imkanım olsa inceletecem açtırıp o dereceye geldim bu hastalık dipsiz kuyu gibi çok yordu doktor bey çok.

21 Mart 2021 00:56
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Anlayabildiğim kadarı ile sorun zaman zaman karında gaz ve buna bağlı ağrnın olması. Kolonoskopi ve gastroskopide(mide endoskopisi) yakınmalarını izah edecek bir sorun çıkmadı. Görüntüleme yöntemlerinde karaciğer,safra kesesi ve yolları,pankreas ve böbrekler normal. Ayrıca B12 ve demir eksikliği oluyor ama tedaviye yanıt var ve tedavi ile düzeliyorsun. İdrar tahlilinde iltihap mevcut ve vajinal akıntın mevcut. Bazı antibiotiklerden ve nidazolden fayda görüyorsun. Ve antideprasan alıyorsun ve fayda görmüyorsun. Barsak paraziti yok ama tenya(şerit)düşürdüğünü söylüyorsun(şüpheli). Barsak tembelliği olduğunu sanmıyorum. Bu yazdıklarım doğru ise veya kısmen doğru ise iki şey düşünüyorum: 1.İnatçı barsak flora bozukluğu 2.Tenya infestasyonu Yazdıklarıma bir eklentin veya itirazın var mı?

21 Mart 2021 06:06
ŞŞ
Soru Sahibi

Mrb hocam evet aynen aşırı gaz oluyor ve buda sağ göğüs kafesimde sırta vuran ağrı yapıyor. Endoskopi de çok fazla antibiyotik ve bizmopen kutu kutu kullanmama rağmen 1.5 senedir gaitada veya biyopsi sonucunda heliko bakteri hafif şiddette çıkıyor. Mide iltihabıda hafif şiddette çıkıyordu son endoskopi de orta şiddette çıktı. Largopen macrol bizmopen nidazol cipro kullandım 1.5 yıl içerisinde antibiyotik ve helipak için.Karaciğerde büyüme 195mm çıktı ultrasonda. Evet b12 düşmeye başladı iğne kullandım 5 defa. Kan ilacı 1 aydır kullanmayı bıraktım halsizlik ve pika tekrar oluşmaya başladı yarın tekrar kan verecem duruma bakacam. Bu hastalığımın başlangıç aşamasında lökosit idrarda çok yoğun çıkıyordu bağırsakta gaz sorunumdan dolayı acile gidiyordum ve idrarda lökosit görülüyordu çok yoğun fakat benim idrar yolunda sorunum vajinadan gelen iltihap olmuyordu. Şuan o sorun halloldu alt batınımda şükür sorun yok sonuçlar temiz. Psikolojik diyen doktorları dinleyip denemek istedim görüşüm bu olmamasına rağmen prozac başladım fakat gaz ve buna bağlı ağrım devam etmekte. Tenya düşürdüm diye daha önce size yazmıştım fakat o sıralar nidazol kullanıyordum ve gaitama dikkat ediyordum muz tüketmiştim muzun kabuk yerlerini tenya olarak algılamışım gerçekten benziyordu araştırıp öyle olmadığının farkına malesef vardım o gün.Ama kıl kurdundan çok eminim beyaz ince bir kıl kurdu gördüm makatta kaşıntı da oluyor geceleri. Evet hocam bağırsak flora bozukluğu olabilir içtiğim antibiyotikler müshil ilaçları kolonoskopi için bunlarda şok etkisi yapmıştır. Ama yine kan gidiyorsa yarın belli olacak yine halsizleşmeye başladım ilacı bırakınca ne düşünmek gerekir? Hemoroid sorunu bu kadar kansızlık yapmaz ben mantıklı bulmuyorum. Bağırsak flora testi yaptırsam doğruluk payı varmıdır hocam? Gaita nakli yle falan düzeleceğimi bilsem hemen yaptırırım.Karaciğer safra pankreas az çalışsa sanıyorum bunlar kanada yansır buralarda iltihap olsa sedimatasyon crp de yüksek çıkar araştır araştır için içinden bende çıkamıyorum hocam.

22 Mart 2021 01:12
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bence şöyle yapalım; On gün Macrol 2x1( 12 saat ara ile sabah ve akşam bir tane) Flagyl 2x1(12 saat ara ile sabah ve akşam bir tane) bu iki ilacı on gün sabah ve akşam birlikte alalım. On birinci günden itibaren yirmi gün probiotikli ilaçlardan kullanalım. Ve bir ay sonraki durumu değerlendirielim. Probiotik kullanırken endoskopi ve kolonoskopik tetkik yapılmasın,çünkü bu muayeneler de barsak floranı bozar.

22 Mart 2021 05:59
ŞŞ
Soru Sahibi

Mrb doktor bey çok teşekkür ediyorum. Başka bir doktor yüz yüze hastası olarak değerlendirme yapmaya üşenirken sizin bu davranışınız sanıyorum ki hipokrat yeminini her an hatırlamak oluyor. Teşekkür ediyorum Hakkınızı helal edin. Bugün test verdim 1 ay kan ilacı kullanmayı kesmiştim ferritin 1 ay önceki sonucumda 2.86 dan 10 na kadar çıkmıştı hgb 13 86 biliyordum zaten halsizlik ten benden kan gittiğini ferritin 5 şe düşmüş hgb 12 ye mcv 75 1. 5 senedir çektiğim bu hastalık bir belirti versin diyordum vermeye başladı fakat bu defada kan ilacı içmem söyleniyor kadınsın her kadında kanama olur denip. Kadın doğumsal kesinlikle değil kan kaybı şikayetim sindirim sistemiyle alakalı gel görki hasta olarak birde doktoru ikna et. Bu ilaçları kullanayım kan ilacı da öneriyormusunuz? Yoksa akışamı bırakayım? 2 endoskopi 2 kolonoskopi yapan doktora mesaj atsam değeri yine kan ilacı verecek onuda biliyorum. Sizin fikriniz nedir kullanayım mı? Çok sağolun

23 Mart 2021 06:20
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bence kullanmanda yarar var,çünkü vücudun ihtiyacı olan demir eksik ve bunun yerine konması mutlaka gerekir,yoksa ayakta duramazsın.Benim anlamadığım şey neden demir azalıyor,bir yerden mutlaka kayıp var; idrarda kan yok vajinal kan yok o zaman bu kan ,demir kaybı sindirim sisteminden mi oluyor? Kolonoskopi ve gastroskopide kan kaybı yapan bir neden yok,ama incebarsakları bilmiyoruz.Buradan kayıp varsa değişik incebarsak tetkikleri var ve en son tetkik kapsül endoskopisi.Bunun da iyi tarafı ve riskleri var.İyi bir tetkik de MR enterografidir,bunun riski yok sayılır. Peki kan kaybı için hematologlar ne diyorlar?

23 Mart 2021 07:23
ŞŞ
Soru Sahibi

Bende helikobakteri çıktı şiddet olarak hafif şiddette çıktı bir bakteri varlığında az çok farkı nasıl oluyor mantık yürütemedim ama? Kanama nedenim bu olabilirmi sizce? Mr enterografi yaptıracam doktor bey bugün araştırdım. Hematologa sindirim problemim var diye hiç gitmedim bu tür hastalıklarda kan ilacı içildiğinde depo dolumunda sorun oluyor diye duymuştum ne derece doğru bilemiyorum. Siz ne düşünüyor sunuz bu konuda gitmelimiyim? Tekrar ultrason baktırdım bugün Karaciğer boyutları artmıştır kontur düzenlidir. Parankim ekosu grade 1 artmıştır. Ekstra ve intrehepatik safra yolları normal genişliktedir. Safra kesesi kontrakte olup değerlendirilmedi.pankreas ve orta hat yapıları gaz artefakları nedeniyle vizüalize edilemedi. Dalak normal böbrek normal sağda renal toplayıcı sistem hafif geniştir. Mesane normal. Sol over gazdan değerlendiremedi. Seçilebildiği kadarıyla uterus normal. Sağ overde 26x17 mm boyutu içerisinde tek septa yönünden varlığı şüpheli lineer ekojenite gösteren kistik lezyon izlendi. Bu sağdaki kistler 1.5 yıldır bende var kontrolde önemli değil denmişti. Bu gaz sorunumun sanıyorum bu kistle ilgisi yok. Su içmiştim safra da belki bundan kasıldı 16 saat yiyecek yememiştim. Ben salpenjektomi geçirdim her iki tubamdan tüp bebekle anne oldum sezeryan olarak doğum yaptım. Bu tip geçirilen cerrahi işlemler bağırsakta yapışıklık veya herhangi bir sorun yapsa bağırsak gazının etkeni denilebilir mi hocam? Teşekkür ediyorum ilaçlara yarın inş başlıyorum.

24 Mart 2021 02:23
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.Helikobakter pilori için çok kez tedavi gördün ama başarılı olmadı demek ki dirençli bir bakteri,gazının ve ağrılarının buna bağlı olduğunu düşünmüyorum. Tekrar bir bakteri tedavisi ne kadar başarılı olur bilemiyorum. Mide koruyucu kullanma,çünkü demir emilimini önler,demir emilimi için midede asit salgısı gerekli,mide koruyucular kısaca asit salgısı yapımını önlüyorlar. 2. Safra kesesinin kontrakte olması önemli değil,karaciğer yağlanman önemli,bu konuda diyetisyenden yardım alabilirsin. 3.Jinekolojik operasyonlara bağlı yan etkiler ameliyattan hemen sonra başlar ve böyle yıllarca sürmez.

24 Mart 2021 05:57
ŞŞ
Soru Sahibi

Merhabalar tekrardan hocam. Mr entiyografi çekildim 13 gün önce sonuç bekliyorum hastanede tüm radgalog doktorlar korona olunca biraz uzadı süreç. Bu süreçte çok ağrım oldu gaz sorunum iyi değildim.Gaz sorunuyla beraber halsizlik te oluyor kötü oluyorum.İnce bağırsak sonucuna kadar beklemeyi düşünüyordum macrol ve flagyl için fakat ağrıma dayanamayınca dün akşam macrol dan 1 tane kullandım 1 saat sonra ağrım ciddi oranda azaldı sabah ta kullandım şuan şükür ağrım yok. Flagyl şu durumda almadım 1 sene öncede bu macrol 1 içmemde ağrımı ciddi oranda kesmişti tesadüfmü bilemiyorum. Bu tür antibiyotik akciğer için etkili diyor akciğer sorunları gaz yaparmı sizce? Akciğer için tomografi çektirsemmi bu durumda. Şu korona döneminde sanırım anı kurtarsak yeter yersiz radyasyon korkumu bir kenara atıp çektirmelimiyim.nefes sıkıntısı öksürük vs. Yok hocam çok kolay gelsin bu hastalık döneminde siz sağlık çalışanlarımızada Allah yardım etsin Allah hepimizi kurtarsın inşallah teşekkür ederim..

27 Nisan 2021 15:18
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Macrol ve flagyl e 10 gün devam etmelisin,bu ikili akciğerlerine de etkili olur.10 gün sabah ve akşam 12 saat ile kullanmaya devam etmende yarar var.

27 Nisan 2021 17:01
ŞŞ
Soru Sahibi

Tekrar merhabalar hocam.Her iki antibiyotiği de kullandım fakat bu defa hastalığımda bir gerileme olmadı. Daha öncekiler ya tesadüftü yada hastalığım ilerledi. Semptom olarakta daha hiç bu kadar kötü hissetmemiştim atakların nöbet dönemleri oluyor Du dinlenebildiğim. Şuan ağrım sağ göğüs kafesimin altı sağ sırtım ve bağırsak bölgesi sağ taraftaki çekuma kadar geçti. Gaz çıkarırsam rahatım biraz yoksa inanılmaz ağrım oluyor. Kan değerlerim olmuş ferritin 3 hgb 9 38 mecbur kan ilacına başladım. İnce bağırsak mr entiyografi çıktı koca bir hiç çıktı o kadar zahmete teknik nedenlerden dolayı sonuç suboptimal. Herkes evham yaptığımı söylüyor doktorlar ıbs oldupumu söylüyor. Eklem ağrılarımda olmaya başladı bilemiyorum Ne yapacağımı crp sedim wbc oranları iyi. Bağırsakta iltihap olsa gaitada veya bu değerlerde yükseklik çıkarmıydı kesin? Gaita testinde de lökosit 3 4 tane. Hemotolpji ye git diyen hekimde oluyor gitme gidersen buraya yollarlar diyen de akut hastalıklar dışında kronik seyirli bir hastalık varsa Tıp çaresiz mi kalıyor anlamadım ki.Gaspas aldım çiğniyorum 2 gündür kömür gibi birşey. Kansızlık bir yandan ağrılar diğer yandan çaresiz kaldım sizce ne yapmalıyım ıbs olabilirmi sizcede? Teşekkür ediyorum.

8 Mayıs 2021 22:41
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yakınmaların çok ama laboratuvar olarak patolojik bulgu yok,testlerin normal, görüntülemede de herhangi bir patoloji görülmüyor,ibs olabilirsin ama minimal değişiklik gösteren bir hastalığın da olabilir,birgün tanını koyacak biri çıkacaktır, inanıyorum.Uzaktan kumanda ile tanı konulamayacağını düşünüyorum.

9 Mayıs 2021 05:51
ŞŞ
Soru Sahibi

Sanıyorum sonuna az kaldı hocam kendi kafamdan kalprolaktin testi yaptırdım gaitada 318 çıktı. Crp 2.78 zi geçmemişti bu zamana kadar geçmedi de kolonoskopi hatasının mağduruyum sanıyorum çekumda ki aftöz lezyon lar nidazol ile geçti fakat önemsenmedi. Tekrar kolonoskopi olsammı bilemiyorum ilaçlı kolon grafisinde detaylı iltihap odakları çıkabilirmi

11 Mayıs 2021 15:41
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Kafandan bazı konuları atman için kolonoskopi yaptırt ama CD.ye alınsın,daha sonra bunu inceler karar veririz,grafik tetkiki düşünme.

11 Mayıs 2021 16:33
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 1995 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mide ve bağırsak Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kolon kanseri Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Karin agrisi Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kan testii Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Distal özefagus Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Feyza Dilber
Prof. Dr. Feyza Dilber Gastroenteroloji
Dr. Mehmet SARI
Dr. Mehmet SARI Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Seymur Aslanov
Uzm. Dr. Seymur Aslanov Gastroenteroloji
Doç. Dr. Özlem Gül
Doç. Dr. Özlem Gül Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Reşat Memişoğlu
Uzm. Dr. Reşat Memişoğlu Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube