ÖS
Soru Sahibi
4 Ekim 2018 16:46

MR sonucu Yorumlama

Merhaba, Çoçuğum 2 yaşında 3 boyutlu MR çekildi. epilepsi hastası. MR sonucu aşağıdaki gibidir ; Bu sonuçtan ne çıkarmamız gerekiyor. Periventriküler T2-FLAIR hiperintens birleşme eğiliminde non-spesifik multipl odaklar izlenmektedir. Perivasküler mesafeler belirgin görünümdedir. Bazal ganglionlar, kapsüla interna, kapsüla eksterna ve talamusun sinyali normaldir. Ventriküler sistem genişliği ve şekli tabiidir. Korpus kallosum, pineal ve hipofiz gland, suprasellar sistern ve parasellar oluşumlar normaldir. Bilateral serebellopontin sistern, premedüller, prepontin sistern ve bazal sistern açıktır. Her iki tarafta internal akustik kanal genişliği doğal olup, 7.ve 8.sinirin intrakanaliküler ve ekstrakanaliküler seyri ve sinyali tabiidir. Medulla oblongata, pons ve mezensefalon sinyali doğaldır. Servikomeduller bileşke anomalisi saptanmamıştır. Bilateral serebeller hemisferde patolojik sinyal değişimi izlenmemiştir. Kranium kemiklerinde patoloji saptanmamıştır. Paranazal sinüslerin ve mastoid selüllerin aerasyonu tabiidir. Anterior ve posterior sirkülasyon arterlerinde akım varlığına ait sinyalsiz görünüm mevcuttur.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mahmut Gökdağ
Beyin ve Sinir Cerrahisi

MR RAPORUNDA BİR ANORMALLİK YOK EĞER NÖBET GEÇİRİYORSA UYKUDA EEG ÇEKİLMESİ VE ÇOCUK NÖROLOJİSİNDE TAKİBİ GEREKİR. NÖBET ANORMAL ELEKTRİK DEŞARJLARI İLE OLUR MR DA ÇOĞU ZAMAN BULGU VERMEZ.

6 Ekim 2018 09:44