ŞM
Soru Sahibi
31 Ağustos 2021 15:17

MR sonucu ve değerlendirmesi

LUMBO - SAKRAL OMURGA MR İNCELEMESİ T1W / T2W / T2STIR sagital, T2 STIR koronal, lumbo-sakral omurganın T2W ve T1W aksiyal tomogramlarının yanı sıra Normalde korunan fizyolojik lomber lordoz. Lumbo-sakral omurganın omurları korunmuş yüksekliktedir, morfolojide önemli değişiklikler olmadan, normal kemik iliği sinyal yoğunluğu - ödem veya hücresel infiltrasyon belirtisi yok. L4 / L5 IV diski dejeneratif olarak değişmiştir, kronik reaktif subkondral değişikliklerle yüksekliği azalmıştır; aynı seviyede, spinal kanalın tam stenozu ve nöral elementlerin sıkışması ile sonuçlanan ekstrüzyon şeklinde büyük bir fıtıklaşmış iv disk vardır. IV disk L5 / S1 dejeneratif olarak değişmiş, yüksekliği azaltılmış, kimya olmadan. Diğer tüm iv disklerde dejeneratif değişiklik belirtileri ve herniasyon yoktur. Dural kese önemli değişiklik belirtileri göstermez. SONUÇ: SONUÇ OLARAK OMURGA KANALININ TAMAMEN DALDIRILMASI VE NÖRAL YAPILARIN SIKIŞMASI İLE IV DİSK L4 / L5'İN BÜYÜK EKSTRÜZYONU. NÖROŞİRURJİ MUAYENESİ GEREKİR. Bu bnm MR sonucum ne yapmam gerekiyor hocam kendim yurtdışında yım ve yurda döneceğim önerilerinizi bekliyorum

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Eyüp Genç
Beyin ve Sinir Cerrahisi

MR ımızda bel fıtığı ve omurga kanal darlığı var. Tedavi seçeneklerini görüşmek için Kliniğime MR görüntülerinizle birlikte bekliyorum.

1 Eylül 2021 11:29
ŞM
Soru Sahibi

Klinik nerde amelıyatsız bu işi çözebilrmıyız hocam

1 Eylül 2021 11:31
Op. Dr. Eyüp Genç
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Büyük Anadolu meydan Hastanesi. Geldiğinizde MR ile birlikte değerlendirebiliriz

3 Eylül 2021 14:06