gg
Soru Sahibi
18 Ağustos 2023 17:41

mr sonucu ve bel ağrısı

hocam merhabalar annemin belinde ağır kaldırması sonucu oluşan birkaç gündür ağrısı var ve mr çekildi,şu an iğne tedavisi görüyor ama ağrıları hala devam ediyor ara ara..bu durumda ne yapmamız gerekiyor bir de size danışmak istedim beyin ve sinir cerrahisine gitmesi gerekiyor mu? fizik tedavi ve ortopedi doktoruna gitti ama ağrıları devam ettiği için size de sormak istedim..mr sonucunu yorumlar mısınız? Lomber mr incelemesi: Lomber aks düzlemitir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. L4-5 disk mesafesi posteriorda bir miktar daralmtr. L3-4, L4-5, L5-S1 seviyelerinde endplate köelerinde anterior arlkl upur formasyonlar izlenmektedir.Bunlarn posteriorda medüller kanal ve nöral foramenlerdeki daralmalar artrdklar dikkati çekmitir. L5-S1 disk mesafesinde daralma ve evre I retrolistezis söz konusudur. Bu seviyede faset eklem mesafelerinde belirgin daralma, eklem yüzlerinde sklerotik düzensizlikler elik etmektedir. L4-5, L5-S1 intervertebral disklerde hidrasyon kaybna bal dejeneratif sinyal deiiklikleri izlenmektedir. S1-2 seviyesinde medüller kanal içerisinde yaklak 6 x 4 mm 1 boyutlarnda tarlow kisti dikkati çekmitir. Endplatelerinde yer yer sklerotik minimal düzensizlikler , endplate komuluklarnda tip II arlkl dejeneratif sinyal deiiklikleri dikkati çekmitir. L3-4 intervertebral diskin sa arlkl posterior bulgingi mevcut olup, bu seviyede sa nöral foramen , sola nazaran bir miktar dar olarak deerlendirilmitir. L4-5 intervertebral diskin posterior sol lateral migre protrüzyonu mevcut olup, tekal saka anterior sol lateralden, sol L4 nöral köküne nöral foramen giriinde ve nöral foramen içerisinde anterior inferiordan bas oluturmaktadr. Anterior epidural ya plan solda parsiyel obliteredir. Medüller kanal solda, sol lateral reses ve sol nöral foramende daralma dikkati çekmitir. Migre komponent posterior longitüdinal ligaman altnda sol lateralde kaudale doru bir miktar uzanm göstermektedir. L5-S1 intervertebral diskin posterior sol lateral migre protrüzyonu mevcut olup, tekal saka anterior sol lateralden, sol L5 nöral köküne nöral foramen giriinde ve nöral foramen içerisinde anterior inferiordan belirgin bas oluturmaktadr. Anterior epidural ya plan solda parsiyel obliteredir. Medüller kanal solda, sol lateral reses ve sol nöral foramende daralma dikkati çekmitir. Migre komponent posterior longitüdinal ligaman altnda sol lateralde kraniale doru uzanm göstermektedir. Paraspinal bölge yumuak dokular normaldir. 2 Spinal kordun iç sinyal dalm homojen ve normaldir. Özet Sonuç: Öneri: Doktor: LOMBER AKSTA DÜZLEŞME L4-5 DİSK MESAFESİNDE DARALMA FASET EKLEM ARTROZU DEJENERATİF DEĞİŞİKLİKLER SPONDİLOZ TARLOW KİSTİ DİSKOPATİ

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Madem aynı şehirdesiniz, dilerseniz asistanımdan bir randevu alıp buyurun gelin de annenizi detaylı şekilde değerlendirip, yardımcı olabileceğim bir yol var mı bakayım. Saygılar...

18 Ağustos 2023 19:49