DD
Soru Sahibi
16 Ekim 2023 19:55

Mr sonucu değerlendirmesi

Merhabalar hocam, sağ ense kökünden sağ şakağa doğru anlık olarak ağrı girmekte ve yaklaşık 1-2 saat kadar sürmektedir. Mr çekimi yapıldı ve aşağı da mr sonucum yer almaktadır. Mr sonucum hakkında bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim. Arkus aorta, sağda brakiosefalik trunkus, sol CCA ve sol subklavian arter olağan konfigürasyondadır. Darlık görünümü izlenmemiştir. Bilateral CCA olağan görünüm özellikleri ile izlenmekte olup darlık saptanmamıştır. Her iki tarafta ICA ve ECA olağan konfigürasyondadır. Darlık/oklüzyon izlenmemiştir. Vertebral arterlerin intrakranial ve servikal segmentleri normal kalibrasyonda olup sinyalleri olağandır. Posterior fossanın sisternaları ve dördüncü ventrikül normal genişliktedir. Serebellar hemisferler olağandır. Bulbus ve pons morfoloji ve sinyal özellikleri olağandır. Mezensefalon düzeyinde serebral pediküller ve tektal plak normal olarak izlenmektedir. Akuadukt akimi korunmuştur. Uçüncü ve lateral ventriküller yaşla uyumlu genişliktedir. Orta hatta yer değiştirme görülmemektedir. Periventriküler beyaz cevher normaldir. Serebral gri ve beyaz cevher alanlarında patoloji saptanmamıştır. Bilateral bazal ganglionlar ve talamuslar normaldir. Korpus kallosumun kalınlık ve sinyal özellikleri olağandır. Hemisferik sulkus ve fissürler yaşla uyumlu genişliktedir. Sella ve parasellar oluşumlar olağan olarak izlenmektedir. Majör vasküler yapılar sinyalsiz olarak izlenmektedir. Orbital oluşumlar ve mastoid hücreler olağandır. Bilateral paranazal sinüs havalanmaları olağandır Kranial kemik yapılar normaldir. T1,T2 ağırıklı sekanslarda Sagittal, Aksiyel görüntüler elde olunmuştur. Vertebraların korpus yükseklikleri,kortikal ve medüller sinyal kayıtları normaldir. Intervertebral disklerin konum ve konfigürasyonları doğaldır. C3-4, C4-5, C5-6, C6-7 intervertebral disk sinyalleri dejenerasyona sekonder T2 ağırlıklı sekanslarda minimal azalmıştır. Spinal kanal normal genişliktedir. Dural kese orta hatta ve normal konfigürasyondadır. Nöral resesler normal genişlikte olup, on-arka sinir köklerine ait sinyal kayıtları doğaldır. Servikal medulla spinalisin kalibrasyonu ve sinyali doğaldır. Ön ve arka BOS mesafeleri açık olup, intramedullar patoloji saptanmamıştır. Servikal adele planları doğal olup paravertebral alanlarda patolojik sinyal kaydı mevcut değildir. Her iki internal karotid arter seyri boyunca olağan görünüm özellikleri ile izlenmektedir. Sağ vertebral arter hipoplaziktir. Sol vertebral arterler ve baziler arter normal kalibrasyon ve seyir göstermektedir. Willis poligonu olağan görünümde olup anevrizmatik dolum fazlalığı izlenmemektedir. Bilateral ACA, MCA ve PCA’lar tetkik sınırlarında normaldir. Anormal intrakranal vasküler yapı ayırt edilmemektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Bu raporda beyin cerrahi ile ilgili bur sorun yok, deneyimli bir nöroloji hocasına gidin.

16 Ekim 2023 21:40