TN
Soru Sahibi
29 Ocak 2021 17:04

MR raporu yorumu

Lomber lordoz düzleşmiştir. T12,L1, L3 ve L4 düzeylerinde posteriordan vertebra korpusuna uzanan metalik fiksatörler mevcuttur. L2 vertebra süperior end platede dejeneratif schmorl nodülü ve vertebra yüksekliğinde hafif azalma mevcuttur. L2 vertebra posterior süperior köşesi spinal kanala hafifçe uzanmakta olup dar kanal bulgusu saptanmadı. L2-3 düzeyinde disk yüksekliğinde daralma ve hidrasyon kaybına sekonder sinyal intensite kaybı mevcuttur. Belirgin herni görünümü saptanmadı. Diğer vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal özellikleri doğaldır. Diğer düzeylerde intervertebral diskler doğal görünümdedir. Epidural yağlı alanlar açıktır. Nöral kökler serbesttir. Diğer seviyelerde spinal kanal, nöral foramenler ve lateral resesler normal genişliktedir. Tüm seviyelerde faset eklemler doğal görünümdedir. Konus medullaris normal lokalizasyonda sonlanmaktadır. Filum terminale lifleri serbesttir. Spinal kitle görülmemiştir. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmamıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kamil Özen
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Omurga yapınızda halk arasında kireçlenme olarakda isimlendirilen dejeneratif değişiklikler mevcut, fizik tedavi görmenizi öneririm

29 Ocak 2021 19:55