YF
Soru Sahibi
5 Ağustos 2022 23:57

Mitral Kapak Prolapsusu

Hocam merhaba. 18 yaşındayım. 5 ay önce kalp çarpıntısı şikayetiyle doktora gittiğimde hafif derece mvp teşhisi koyuldu. Kan testleri, EKG, EKO ve ritim holter sonuçlarının hepsi normal. Doktorum 1 yıl sonra kontrol yeterlidir dedi fakat aklıma takılan bazı sorular var. Hafif düzeyde mvp'nin kalbe ciddi bir etkisi var mıdır? Kaçınmam gereken şeyler nelerdir? Hastalığın iyileşme ihtimali var mıdır? Ani ölüm riski nedir? Açıkçası ani ölüm riski beni korkutuyor ve bu da psikolojik olarak beni etkiliyor. Doktorum her ne kadar kalbin sağlıklı dese de artık sürekli elim kalbimde dolaşıyorum. Doktora gitmeden önce kalbimde bu kadar çarpıntı yoktu. Doktora şikayetimin iyileşmesi için gittim ve tesadüf eseri mvp'yi öğrendiğimden beri kalbimde olan problemler daha da arttı. Muhtemelen doktora gitmemiş olsam kalp sağlığım daha iyi olacaktı. Siz bana bu konuda ne önerebilirsiniz? Bunu gereğinden fazla mı ciddiye alıyorum? Teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

MVP ağır şekilleri ve kalp yapısına, elektristesine dair eşlik eden başka sorunlarla tehlike arz edebilir. Eğer sizde başka özellikler yoksa (ki doktorunuz olmadığını söylemiş) merak edeceğiniz bir şey olmamalı. Olsaydı belirtirdi. Detayları bilemiyorum. Selamlar..

9 Ağustos 2022 17:51
YF
Soru Sahibi

Tekrardan merhaba hocam. Şikayetim hala devam ediyor.Özellikle bazı anlar oturduğum yerden kalkınca çok şiddetli kalp çarpıntısı yaşıyorum. Fakat bu bazen çok şiddetli oluyor ayağa kalktıktan sonra 20-30 saniye devam ediyor. Bazen ise hiç olmuyor. Bu zamana kadar yapılan kan testleri, EKG'ler, EKO, holter normal. Doktorum her şey normal ilaç kullanacak bir neden yok dedi fakat bu durum beni çok rahatsız ediyor. Ayağa kalktığımda olan bu taşikardi postural taşikardi sendromu olabilir mi? Kafamı karıştıran nokta bu durumun her zaman olmaması. Ayağa kalktığımda sıklıkla kalp atışlarımı güçlü şekilde hissedyorum hatta kalbim güçlü attığından dolayı gözüme anlık karartılar geliyor fakat kendimi kötü hissetmiyorum. Fakat tam tersine bazı anlarda hiçbir şey olmuyor her şey gayet iyi gidiyor. Holterde bunlar çarpıntı olarak gözükmüyor. Psikolojik olarak iyi hissettiğim zamanlarda şikayetlerim büyük oranda azalıyor fakat tam tersi durumda çok daha fazla artıyor. Bunlar ikinci bir doktora gitmeme neden olabilecek kadar ciddi problemler midir? Siz ne önerirsiniz? Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

13 Ağustos 2022 22:26

Bol sıvı alınız, tuz alımını da artırınız, kan eksikliği, fazla çay kahve, uyku bozukluğu gibi durumla varsa düzeltiniz, düzenli egzersiz yapınız ve bu mevzuları unutunuz. Selamlar..

15 Ağustos 2022 12:57
Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan Kardiyoloji

Yazar toplam 5538 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mitral kapak darlığı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Çarpıntı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Endişe Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
BT ANJIO Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Extrasistol. Ablasyon Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Ömer Doğan Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube