SG
Soru Sahibi
6 Mart 2023 11:45

Midede şişkinlik ve hazımsızlık

Hocam Merhaba, Ben 32 Yaşında bir Erkeğim, öncelikle belirtmek isterim ki ben bir miktar kaygı bozukluğu yaşayan birisiyim. Benim sorum şu: Yaklaşık 10 gün önce başka kaygılardan dolayı midemde şişkinlik ve iştahsızlık baş göstermeye başladı. Bu süreç biraz geçti biraz geri geldi ve şu anda beni ileri derecede rahatsız edecek bir boyuta ulaştı. Çok az yemekle bile midem tabaklarca yemek yemiş gibi doyuyor ve üzerine saatler süren bir hazımsızlık oluşuyor. Bazen mide bulantısı olmaksızın öğürme tetikleniyor ve bunun neticesinde 1 kaç kere öğürdükten sonra midem çalkalanıyor ve bu beni biraz rahatlatıyor. Aynı zamanda bunun sonrasında genellikle ağızdan gaz çıkıyor kayda değer şekilde? Sizce benim problemim stres kaynaklı midemde ülser veya gastrit oluşmuş olabileceği mi? Yoksa daha da ciddi bir durum olabilir mi? Genellikle mide kanseri ve ülser belirtileri bir birine çok yakın olduğu söyleniyor. Bu arada bu durumdan dolayı iştahsızlığım ve kilo kaybım da var. Alkol ve Sigara kullanmıyorum ama son bir kaç yıldır hareketsiz bir yaşam tarzım oluştu işim dolayısı ile. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Güney bey , her ne kadar mide yakınmaları stresle bağlantılı olabilirse de öncelikle fiziksel bir hastalık varlığı araştırılmalıdır. Sizin yakınmalarınızı araştırmak üzere bir endoskopi (gastroskopi) yapılmasını öneriyorum. Günümüzde endoskopi çok kolay yapılan ve bir kaç dakikada biten bir işlemdir. Sedasyon denen bir uyku hali altında yapıldığı için siz hiç bir rahatsızlık hissetmezsiniz.

6 Mart 2023 13:09
SG
Soru Sahibi

Hocam teşekkürler cevabınız için. Kesinlikle yaptıracağım, fakat şikayetleri size göre hangi fiziksel hastalıkla daha uyumlu duruyor?

6 Mart 2023 13:16
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

SADECE ŞİKAYETE GÖRE TEŞHİS KOYMAK YANILTICI OLUR.

6 Mart 2023 16:07
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi

Yazar toplam 217 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Hocam cevaplarsanız sevinirim Op. Dr. Can Türek
Hocam cevaplarsanız sevinirim Op. Dr. Can Türek
Hiatal yetersizlik-barret Op. Dr. Can Türek
Halsizlik Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Mehmethan Cihan
Dr. Mehmethan Cihan Genel Cerrahi
Op. Dr. Osman Jafarlı
Op. Dr. Osman Jafarlı Genel Cerrahi
Doç. Dr. Hasan Çantay
Doç. Dr. Hasan Çantay Genel Cerrahi
Op. Dr. Bahaeddin Topkan
Op. Dr. Bahaeddin Topkan Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube