.B
Soru Sahibi
26 Mart 2021 09:25

Mide sıkıntıları başlaması

Merhaba, bir kaç haftadır midemle ilgili sorun yaşamaya başladım önce 1 ay önce dışarıdan görülecek şekilde şişkinlik vardı kendiliğinden geçti dikkate almadım. Geçen hafta da gece birden göğsümde sıkışma ile uyandım ve kalkar kalkmaz ağzımdan sürekli gaz çıkarmaya başladım belki de 20-30 kere. Geçen gün aynı durum akşam yemeğinden sonra hala devam ediyor duruma göğüste yanma da eklendi. 2 kere doktora gittim birinde röntgende çok gaz var dedi iğne lavman yapıp gönderildim. Diğerinde uzman eliyle midemi ve organlarımı kontrol edip ppi ve gaviscon yazdı. Yaşım 22 olduğu için pek dikkate almıyorlar ancak iştahım tamamen gitti ve 2 kilo verdim. Ppi'ler yanmayı engelliyor gibi olsa da göğsümde sıkışan gaz ve sürekli onu çıkarma hissi günlerdir uykudan ve yemekten beni alıkoyuyor. Gerçekten özellikle psikolojik olduğunu düşünüyorum da ancak röntgende de gaz görülünce tamamen anlamış oldum. Gerçekten büyük sıkıntı çekiyorum. Tabi ki tekrar doktora randevu aldım ancak en azından o güne kadar elimden gelen bir şey olur mu? Yardım edebilirseniz çok memnun olurum her ne kadar büyük bir tahlil sonucu vs elimde bulunmasa da gerçekten çok zor geçiyor. Teşekkürler

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bence de yakınmaların psikolojik,senin yaşındaki gençlerde görülen bu durum.Bence; 1.Öncelikle gastroskopik muayene olmanı öneririm,nedeni de ppi dan kısmen fayda görmüş olman.Belki de kısmen reflü sorunun var,bu endoskopide belli olur.Ayrıca yemeklerden sonra şişkinlik hissediyorsan gastrit de görülebilir.Yakınmaların tamamı gastrit ve reflüye bağlanamaz. 2.Yakınmalarının temelinde psikolojik sorunların olması muhtemeldir,bu nedenle bir psikologa müracat etmelisin,psikiyatristi önermem,bana kalırsa sorunun ilaçsız psikoterapi ile çözülür.

26 Mart 2021 12:30
.B
Soru Sahibi

Merhaba, dediğiniz gibi gastoroskopi oldum. Kös gastoroskopu iyi kavramıyor, hiyatus gevşek olarak izlendi diye yazmış doktor. Diğer her şey için normal yazılmış o yüzden yazmadım. Tanı olarak hiatal herni ve antral gastrit yazılmış. Tedavi olup eski halime dönebilir miyim? Çoğu yerde ameliyat dışında bilgi çözüm yok denmiş. Patoloji sonuçlarım henüz açıklanmadı. Patoloji'den kötü bir şey çıkabilir mi? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

29 Nisan 2021 13:34
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.Kesinlikle ve kesinlikle ameliyatı düşünme,zaten öyle bir durumun yok.Sonra göz yaşları içinde bugünkü sağlığını ararsın. 2.Biyopsi sonucunu bana gönder,tedavi konusunda sana yazarım.

29 Nisan 2021 16:45
.B
Soru Sahibi

Merhaba tekrardan, biyopsi sonuçlarım: Mide Korpus: Kronik inaktif gastrit İnflamasyon + Helikopter Pylori - Atrofi - Lenfoid Agregat - Mide antrum: Kronik inaktif gastrit İnflamasyon+ Helikobakter pylori - Atrofi - İnestinal metaplazi - Lenfoid Agregat - Özel tetikler : Giemsa İştahsızlık ve yemek sonrası rahatsızlıklarım sürüyor. Ne tavsiye edersiniz.

3 Mayıs 2021 16:20
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.Sende sıkıntı yaratan yiyecek ve içeceklerden uzak dur 2.Sofradan mideyi tam doldurmadan kalkmalısın 3.Çok sıkıntın olursa olduğu zaman ppi kullan,devamlı ppi alma 4.Bunun dışında korkulacak bir durum yok

3 Mayıs 2021 16:26
.B
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba, Benim durumum daha kötü oluyor beslenme vs. olarak ne kadar az yesem de özellikle su içtikten sonra midem ciddi ağrımaya başlıyor. Yemeklerden sonra çok fazla ağız yoluyla gaz sıkıntısı çekiyorum hala ancak artık bu gazlarla birlikte ağzıma yediklerim gelmeye başladı sürekli onları yutuyorum tabi göğüste baskı ağrı yapıyor. Mide fıtığım büyüyor olabilir mi? Onun dışında crp,ast, ggt,alt bilirubin gaita testleri verdim ve referans dışı çıkan bir değer olmadı. Yaşımdan dolayı pek ciddiye alınamadım öyle düşünüyorum. Yemek yemekten korkar oldum çok fazla gaz(geğirme yaşıyorum) tavsiyeleriniz ne olur. Ameliyat olmak istemiyorum ancak çözüm bulamadım. Sizin tavsiyeniz ne olur. Yanma vs çekmiyorum sadece yediklerim çok ağzıma gelmeye başladı sıkıntı yaşıyorum.

21 Temmuz 2021 23:42
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar endoskopik tetkik yapılmasını önerebilirim ancak,endoskopide sizin yakınmalarınızla endoskopik bulgular arasında paralellik var mı bu kontrol edilir. Eğer gerçekten yakınmalarınızla uyumlu bulgular var ise belki de ameliyat ilk çözüm olabilir.

22 Temmuz 2021 06:07
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 2007 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mide ve bağırsak Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kolon kanseri Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Karin agrisi Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kan testii Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Distal özefagus Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube