mg
Soru Sahibi
25 Temmuz 2018 16:36

Mide ağrisi gaz

Hocam iyi günler dilerim Hakkınızda yazılan yorumları okuyunca ne kadar iyi bir doktor olduğunuzu anladım muayene olmaya gelmeyi çok isterdim ancak ankarada olduğunuzu görünce çok üzüldüm. 7 senedir gastritim var.Bu zaman zarfinda 6 kez gastriskopi oldum hepsinde sonuc antral gastrit.biyopsilerimde aktif kronik gastrit hpylori pozitif cikiyor.atrofi ve i.m negatif Karin ultrasonu normal ayrica bi defa kolonoskopi oldum oda normal Şikayetim gecmeyen mide agrisi Sürekli olarak geğirme şişkinlik En son iki yıl once gastroskopi olmustum.son iki aydir şikayetlerim daha da artti Benim durumumda biri ne kadar araliklarla endoskopi olmali Tekrar gastroskopiye girmelimiyim Hpylori hala pozitif ve ppi yillardir kullaniyorum bir işe yaramiyor maalesef

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tarkan Karakan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Gülay hanım merhaba. Bu kadar sık endoskopi olmanız yetersiz tedavi aldığınızı düşündürdü bana açıkçası. H. pylori uygun antibiyotik tedavisi ile eradikasyon başarısı %80-90 değişkenlik göstermektedir.Ülkemizde bu bakteri için hazır paket tedavilerin başarı oranları malesef düşük. Bahsettiğiniz şikayetleri tek başına h.pyloriye de bağlamak doğru değil tabiki. Şikayetlerinizle ilgili öykünüz, endoskopi raporunuz ve patoloji sonucunuz ile birlikte değerlendirerek uygun bir tedavi seçmek en doğrusu olacaktır. Sağlıcakla kalın.

6 Eylül 2018 00:08