AA
Soru Sahibi
25 Mart 2024 14:37

Mesanede kalınlaşma

Hocam merhabalar annem 55 yaşında böbrek taşından dolayı ve idrara sık çıkma ve ağrı şikayetiyle doktora gitti ultrason sonucunda Her iki böbreğin boyutu parankim kalınlığı ve toplayıcı yapıları normaldir. Her iki böbrekte parankim ekosu grade 1 artmıştır. Sağ böbrek alt polde 5mm boyutta kaliksiel dilatasyona yol açmayan taş ile uyumly ekojenite izlenmiştir.Mesane duvar kalınlığı 8 mm ölçülmüş olup, trabeküler görünümdedir. Lümende hareketli ekojeniteler izlendi. Bu raporun sonucu bize ne anlatır önemli bir durum var mıdır doktorumuz antibiyotik başladı.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Her iki böbrekte parankim ekosu grade 1 artmıştır. Hafif bir böbrek yetmezliği bulgusu. şeker tansiyon vs varsa ona bağlı olabilir. Sağ böbrek alt polde 5mm boyutta kaliksiel dilatasyona yol açmayan taş ile uyumly ekojenite izlenmiştir. Önemsiz takip edilmesi gereken bir taş var. Mesane duvar kalınlığı 8 mm ölçülmüş olup, trabeküler görünümdedir. Rahat işeyemiyorsa olabilir. takip edilir. Lümende hareketli ekojeniteler izlendi. Mesaneyi tam boşaltamıyorsa veya enfeksiyonu varsa olabilir. Geçmiş olsun. Mesajla bu kadar maalesef.

25 Mart 2024 19:08