ET
Soru Sahibi
21 Eylül 2008 23:40

Merhabalar;sorduğum bir soruda Solian tab için düşüncede yavaşlama yapar de

Merhabalar;sorduğum bir soruda Solian tab için düşüncede yavaşlama yapar demiştiniz.ÖSS&#39ye hazırlanıyorum zeka üzerinde böyle bir etkisi varmıdır?Aşırı kilo alma ve elde titreme ve geçmeyen anksiete sorunlarım da var; ne önerirsiniz.Doktorum ilacı değiştirmeme nedense pek yanaşmamakta ısrarcı..Cevaplarsanız seviniirim.Tşkler..Saygılar..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, ne yazıkki Solian'ın da dahil olduğu antipsikotik gruptaki tüm ilaçlar düşünce akış hızı ve ritmi üzerinde çeşitli oranlarda olmak kaydıyla baskılayıcı etkiye sahipler. Zeka ise içinde düşünce işlevlerinin de yer aldığı yüksek beyin işlevlerinin bir bileşkesi. Direkt olarak zeka üzerine şu ya da bu etkileri olur demek doğru değil. Burada önemli olan işlevselliktir. Belki ilaç kullanmadığın zaman ortaya çıkacak hastalık bulguları performansını daha kötü etkileyecektir. Bu nedenle kişilerin birebir hekim kontrolüne, tanı ve tedavisine gereksinimi var. Diğer yan etkiler bu ilaçla görülebilir yan etkilerdir. Ben buradan herhangi bir ilaç öneremem. Son karar hekimine ait. Geçmiş olsun.

22 Eylül 2008 13:20