İF
Soru Sahibi
26 Mayıs 2011 00:18

Merhaba Hocam, Adım Fatih ipek. Bugün bebeğimizi anadolu hastanesine aylık

Merhaba Hocam, Adım Fatih ipek. Bugün bebeğimizi anadolu hastanesine aylık kontrole götürdük ve bebek doktorumuz 80. gününde olan bebeğimizin ultrason ve ortopedi de kalça çıkığı ihtimalini göstermemizi istedi. Bizde ultrasonda baktırdık normal dediler. Ancak ortopedi servisinden sağ ayak biraz sert dedi hocamız. Çift bez bağlayarak bir ay sonra tekrar gelmemizi istedi. Sağda alfa 66 beta 55, solda alfa 61 beta 55 yazıyor. Acaba normalmi internette biraz makale okuyunca huzursuz oldum aslında. Ultrason resimlerinin en altında bir oran var ikisi de %100 yazıyor. Ayrıca ultrasondaki hocamızın yazısında her iki fenur başı epifiz nüveleri henüz izlenemektedir demektedir.bunun harici başka veri gerekirse hemen yazabilirim. Siz nasıl yorumlarsınız acaba

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Erdem Değirmenci
Ortopedi ve Travmatoloji

Sayın Fatih İpek öncelikle geçmiş olsun diliyorum .Bebeğinizin sağlıklı bir yaşamı olamasını temenni ediyorum. yapılan kalça ultrasonu nekadar doğru standartlarda yapıldı bilemiyorum ama bana sunduğunuz değerler gayet normal . fakat kalça çıkığında aslolan muayenedir ve asıl tanıyı muayene koydurur ve hiçbir evresinde çift bez bağlamak gibi çağ dışı bir yöntem günümüzde uygulanmamaktadır. çıkık varsa tedavi edilir yoksa edilmez. dolayısı ile bence bebeğinizi bu konuda deneyimli bir ortopedi doktoruna tekrar muayene ettirin ve takiplerinizi düzenli yaptırın. geçmiş olsun Not: 80 günlük bir bebekte femur başı epifiz nüvelerinin görülmesi patolojiktir. yani sizin bebeğinizde bu yapı gayet normal

27 Mayıs 2011 23:21