ET
Soru Sahibi
13 Haziran 2007 19:48

merhaba doktor bey,ben 20 yaşındayım bir yıllık evliyim.Hiç korunmamıza rağ

merhaba doktor bey,ben 20 yaşındayım bir yıllık evliyim.Hiç korunmamıza rağmen hamile kalamadım.altı aydır çeşitli doktorlara gittim.doktorlar önce rahim ağzında yara olduğunu söylediler ve dondurdulr bundan başka da bi sorunumun olmadığını söylediler,eşimin spermiyogram testinde hareketli sperm sayısı %20 çıktı doktorlar bunun etkili olabileceğini düşündüler ve idrar yollarında kireçleme olduğunu söyleyerek ilaç verdiler.eşim şu anda ilaç kullanıyor bu ayda hyamile kalamazsam aşılama yapacaklarmış.İlk gittiğim doktor yaranın hamile kalmamı etkileyeceğini söylemiş ve dondurmuştu başka bi doktor ise yaranın donmamış halde durduğunu fakat gebeliği etkilemeyeceğini söyledi.Şimdi yara gebeliği etkilermi etkilemez mi?Benim bu durumda aşılamadaki şansım ne kadar dır?erkek teki idrar yollarında ki kireçleme gebeliği etkiler mi? Kafam biraz karışık beni aydınlatırsanız sevinirim!Şimdiden teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Uçar Asena
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Rahim ağzındaki enfeksiyonlar genellikle gebeliği engellemezler.Eşinizin spermlerindeki hareket yetersizliği (sizde ve eşinizde başka bir engelleyici sorun yoksa) aşılama ile önlenebilir.

14 Haziran 2007 10:30