27 Şubat 2019 21:08

Menisküs yırtığı

Merhaba, Eşim 38 yaşında. Menisküs yırtığından şüphelenildi mr sonucu şu şekilde: Diz eklemi anterolateral kesiminde cilt yerleşimli,TIA serilerde hafif hiperintens heterojen ve T2A serilerde heterojen yapıda ve hiperintens odaklar içeren, yaklaşık 3.5cm genişliğinde ve 2.5cm yüksekliğinde lezyon izlendi. Medial menisküs volümü azalmış olup, menisküs gövdesinde yırtık ile interkondiler çentiğe doğru displase meniskal fragman izlenmiştir. Ön çapraz bağda rüptür ile uyumlu görünüm değerlendirilmiştir.Ön çapraz bağ tibia yapışma yerinde subkondral ödem ve bağın femoral kısmı lokalizasyonunda sıvı artışı izlendi. Suprapatellar bursada ve eklemde sıvı artışı izlendi. eşim 10yıl önce de askerdeyken benzer sıkıntıları yaşamış ameliyat demişlerdi ama o dönem olamadım sonra da şikayetim kalmamıştı diyor.bu sonuçlara göre nasıl bir yön çizmemizi tavsiye edersiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Yavuz Geçer
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Öncelikle geçmiş olsun. Hastayı öncelikle muayne etmek gerekir ancak bu MR raporu ile Hem menisküs yırtığı mevcut hem de ön çapraz bağ yaralanması eş zamanlı ikisine de artroskopi ile tamir etmek gerekir. İyi güler dilerim.

28 Şubat 2019 10:11