am
Soru Sahibi
25 Haziran 2023 18:49

Menenjiom

Merhaba hocam ben menenjiom ameliyatı olmuştum raporu yorumlayabilirmisiniz Sn Meslektaşım Hastanızın MR Beyin Kontrastlı İncelemesinde ; TETKİK PROT : T1aksiyel/Sagital SE, T2 TSE aksiyel, T2 TSE koronal, FLAİR aksiyel ; POST KONTRAST: FS T1 Aksiyel/Koronal BULGULAR : Posterior fossa boyutları tabiidir. Serviko-medüller junktion anomalisi saptanmadı. Medulla oblongata, pons ve mezansefalon formu ve sinyali tabiidir. Quadrigeminal plate normaldir. Aquaduktus sylvi orta hatta ve normal genişliktedir. Bilateral serebellar hemisferlerde ve vermiste patolojik form ve sinyal intensitesi izlenmedi. Bilateral serebellopontin sisternalar, prepontin sisterna ve bazal sisternalar açıktır. Bilateral internal akustik kanalların genişlikleri doğal 7.ve 8.sinir kompleksinin, intrakanaliküler ve ekstrakanaliküler seyri ve sinyali tabiidir. Her iki serebral hemisferde kortikal sulkuslar ve fissürlerin derinlikleri genişlikleri tabiidir. Periatrial beyaz cevherlerde ve frontoparietal subkortikal alanlarda mm'lik boyutlu gliotik odaklar izlenmiştir. Sol frontoparietal kemikte kraniektomi defekti mevcuttur. Post-kontrast serilerde intrakranial patolojik kontrast tutulumu saptanmadı. Her iki bazal ganglionlar, kapsula interna-eksterna, talamus ve sentrum semiovalenin form ve seyri tabiidir. III.ve lateral ventriküllerin, IV ventrikülün genişliği tabiidir. Korpus kallozumun formu ve sinyali tabiidir. Sella supraseller sisterna ve parasellar oluşumlar tabiidir. (20 ml clariscan kullanılmıştır)

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Bu raporu en sağlıklı şekilde ameliyatınızı yapan cerrah yorumlayacaktır efendim.

4 Temmuz 2023 15:10