ka
Soru Sahibi
25 Şubat 2017 09:27

Meme kanseri

Merhaba doktor bey. 15 gün önce Annemin sol göğsünde kitle bulundu ilk bulunduğunda 15.5mm di bundan 3 tane var. Ne olduğunu anlamak icin biyopsi yaptırdık. Şimdi büyüdüğünü hissediyor. Yumurta büyüklüğüne yaklaştı diyor. Biyopsi sonrası göğsünde şişlik ve morarma oluştu. Ne olduğunu anlayamadık. Biyopsinin yan etkisi olabilir mi? Ne olduğunu anlayamadık çok korkuyoruz acil bir hastaneye gitmelimiyiz?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Bülent Çitgez
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Biopsi sonrası kanamalara bağlı olarak o bölgede şişme ve ağrı olabilir. Büyüme ve ağrı devam ederse doktorunuza başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

25 Şubat 2017 11:36
ka
Soru Sahibi

Merhaba doktor bey anneme biyopsi yapıldı konulan tanı şu şekilde: 1)invazif duktal karsinom, lateralde yerleşimli lezyon. 2) invazif duktal karsinom, medialde yerleşimli lezyon, sol meme, tru-cut biyopsi. Histomorfolojik bulguların radyolojik ve klinik bulgularla korelasyonu önerilir. En büyüğü 1,5 cm en küçüğü 0,3 cm uzunlukta 5 adet doku parçasıdır. 5P1k En büyüğü 1,5 cm en küçüğü 0,5 cm uzunlukta 6 adet doku parçasıdır. 6 adet doku parçasıdır. 6P1k; takibe alındı. Her iki tümör odagına çalışılmıştır. İmmünreaktivite izlenmemiştir. Neoplastik hücrelerin %90ında kuvvetli nükleer immünreaktivite izlenmiştir. Spesifik membranöz immünreaktivite izlenmiştir. Proliferasyon indeksi %10 dur. Korkulacak birşey var mı ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim.

2 Mart 2017 18:43
Prof. Dr. Bülent Çitgez
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Patoloji sonucu maalesef meme tümörü gelmiş. Tedavisi olan bir hastalık. Varsa eksik tahlilleri tamamlayıp bir an önce ameliyat olması lazım. Geçmiş olsun.

3 Mart 2017 12:53