TZ
Soru Sahibi
5 Ocak 2020 20:32

Malrote ne demek

Merhaba doktor bey benim kızımda malrote çıktı tomografi sonucunda durumu ne olur sizce ameliyat olurmu em malrote ne demek bana bi bilgi verirmisiniz sorunu böbreğinde var

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Burak Tander
Çocuk Cerrahisi

Malrotasyon sanırım bağırsağında çıktı. Çünkü başka organlarda da olabilir, ancak en sık bağırsaktadır. Ek başka bulgusu yoksa tedavi gerekmez. MAlrotasyon; doğumsal olarak bağırsağın anne karnında gelişirken yanlış dönmesi sonucunda karın içinde yanlış yerleşmesidir. Sözgelimi, böyle hastalarda apandisit; sağ alt yerine, sağ üstte görülebilir. Bu hastalığın ilerisi için 2 riski vardır: Onikiparmak bağırsağında tıkanıklık ve ince barsağın ani dönmesi sonucunda bağırsak tıkanması ve bağırsağın dolaşımını yitirerek işlevsiz kalması. Geçmiş olsun

6 Ocak 2020 08:31