ÇD
Soru Sahibi
20 Mayıs 2019 10:35

lupus hastalığı

Merhaba hocam. Ben 7 senedir SLE hastasıyım. Her hangi bir organ tutulumum yok. 1x1 plaguenil kullanıyorum. Rutin kontrollerimi 6 ayda bir yapyırıyorum. Şimdi ki sonuçlarım da üre kreatinin albumin globulin alt ast vs gibi tüm biokimya ve hormon testlerim normal. Sedim CRP ve TİT normal. C3 - C4 normal aralıkta. Hemogram testimin hepsi normal aralıklarda. DS DNA 80 (pozitif) Ana Pozitif. Ayrıca Total protein elektrofez testim de şöyle : TOTAL PROTEIN 68.91 g/L, ALBUMIN 39.63 n g/L 38 - 55, ALBUMIN% D 52.20 % 55.80 - 65, ALPHA 1 3.79 g/L 1 - 4, ALPHA 1% Y 4.99 % 2.20 - 4.60, ALPHA 2 6.59 g/L 5 - 15, ALPHA 2% 8.68 % 8.20 - 12.5, BETA 8.28 g/L 6 - 13, BETA % 10.91 % 7.20 - 14.20, GAMMA Y 17.63 g/L 5 - 16, GAMMA% Y 23.22 % 11.5 - 18.6, ALB/GLB orani 1.35 , Kıymetli yorumunuzu rica ediyorum iyi günler dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın duygu Hanım, İnternet üzerinden hastalıklara özgü genel yorumlar ve yönlendirmeler yapıyorum. Zira bir hastalık tanısı ve tedavi düzenlenmesinde tetkikler kadar sizin şikayetleriniz, geçmiş öykünüz, ailenizin hastalık geçmişi, muayene bulguları, yaşam tarzınız gibi pek çok diğer etken de rol oynar ve bu bilgilerin sağlanması ancak uzun bir görüşme süreci ile sağlanabilir. Bu açıdan tetkiklerinizin yorumu için bu bilgilere haiz olan ve sizi takip edip, tedavinizi düzenlemekte olan Romatoloji uzmanı ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

29 Mayıs 2019 09:49