KS
Soru Sahibi
8 Eylül 2021 00:02

Lenfadenit

İyi Günler, Biontech 1. doz aşısı olduktan birkaç gün sonra sol köprücük kemiği bölgesinin alt kısmında lenf bezi şişikliği ( sağ sola kayan ) fark ettim.Aşıdan önce var mıydı bilmiyorum. Hafif boğaz ağrım var. Aşı olmamdan 33 gün geçmesine rağmen lenf bezim yok olmadı. Büyüme de olmadı. Ultrason çekimi yapıldı. Ultrason çekimi yapılırken köprücük kemiğimdeki lenf nodu küçük olduğundan ultrasonda zor göründü. Boyun genelinde patolojik boyut veya morfolojide lenf nodum saptanmadı. Sol jugulodigastrik bölgede 7.5x3.5 mm boyutlu olmak üzere birkaç adet sonografik olarak reaktif görünümlü lenf nodu mevcuttur. Sol infraklaviküler alanda cilt altinda yüzeyel yerlesimli 5x2.5 mm boyutlu lenf nodu izlenmistir.Bilateral submandibular ve parotid bezlerinin boyutlari ve parankim eko yapilari normal. Parankim alanlarinda yer kaplayici olusum izlenmedi. Endişelenmem gereken bir durum var mıdır? Çünkü internetten okuduğumda köprücük kemiğindeki lenf nodları hakkında kötü sonuçlar görmekteyim. Teşekkürler.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Hakan Cıncık
Prof. Dr. Hakan Cıncık
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Ultrasonu yapan doktorunuzun verilerine göre endişe edecek bir sonuç yok, ancak bir doktor tarafından takip edilmeniz ve diğer muayene verilerinizin de değerlendirilmesi iyi olur, geçmiş olsun.

8 Eylül 2021 13:19
KS
Soru Sahibi

İyi Günler tekrardan merhaba, 7 eylülde ikinci biontech aşısı oldum lenf bezlerim hala tamamen yok olmadı. Lenf bezlerimde boyut artışı ya da sayı bakımından artma yok. Küçülme var gibi endişelenmem gereken bir durum var mıdır?

11 Ekim 2021 22:32
Prof. Dr. Hakan Cıncık
Prof. Dr. Hakan Cıncık
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Lenf bezi boyutlarında küçülme olması iyiye işaret, geçmiş olsun.

12 Ekim 2021 06:56
KS
Soru Sahibi

Boyunda ve supraklaviküler bölgede LAP olan hastanin kontrol USG incelemesi Bulgular: Tiroid bezinin boyutu (sag 30x17x15 mm ve sol 33x15x14), konturu ve parankim eko yapisi dogaldir. Bez parankiminde nodül izlenmemistir. Boyun ana vasküler yapilari dogaldir. Bilateral submandibular ve parotid bezlerinin boyutlari ve parankim eko yapilari normaldir. Parankim alanlarinda yer kaplayici olusum izlenmemistir. Her iki servikal alanda, sagda büyügü seviye II düzeyinde 14x5 mm, solda büyügü seviye II düzeyinde 15x6 mm boyutlarinda reaktif natürde lenf nodülleri izlenmistir. Her iki supraklaviküler alanda patolojik görünümde lenf nodülü izlenmemistir. Sol infraklaviküler alana yönelik yapilan yüzeyel USG incelemesinde; Bu düzeyde yaklasik 4x2 mm boyutlarinda, yüzeyel yerlesimli lenf nodülü dikkati çekmistir. SONUÇ: Her iki servikal alanda ve sol infraklavikuler alanda reaktif naturde lenf nodulleri, Diger bulgular rapor içerisinde detaylandirilmistir. Lenf bezlerimin tamamen geçmemesi nedeniyle ikinci bir ultrason çekimi oldu.

20 Ekim 2021 01:00
Prof. Dr. Hakan Cıncık
Prof. Dr. Hakan Cıncık
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Sonuçlar iyi gözüküyor ancak muayene bulgularıda önemli, bir KBB doktoruna takip olmakta fayda var, geçmiş olsun.

21 Ekim 2021 13:56
Prof. Dr. Hakan Cıncık
Prof. Dr. Hakan Cıncık Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yazar toplam 827 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Dil kanseri mi? Prof. Dr. Hakan Cıncık
Kulak damlası Prof. Dr. Hakan Cıncık
Dil bağı tedavisi Prof. Dr. Hakan Cıncık
Baş dönmesi vertigo Prof. Dr. Hakan Cıncık
Lenf nodu hakkında Prof. Dr. Hakan Cıncık
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Çinare Aliyeva
Op. Dr. Çinare Aliyeva Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Irmak Uçak
Op. Dr. Irmak Uçak Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Merve Yıldız
Op. Dr. Merve Yıldız Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Veysel Sarraf
Op. Dr. Veysel Sarraf Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Betül Berkay
Op. Dr. Betül Berkay Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube