gg
Soru Sahibi
10 Nisan 2023 20:32

lenf nodu

hocam merhabalar benim size bir sorum olacaktı,ben iki ay önce çok stresli bir dönem geçirdim ve anksiyetem tavan yapmış durumda,hastalık hastalığım var..bi gün internette gezerken lenfoma ile ilgili bir videoya denk geldim ve belirtilerini vs izledim sonra o belirtiler sanki bende varmış gibi hissetmeye başladım ve ağrılarım vs olmaya başladı..daha sonrasında bu durumlardan sol koltuk altımda bir şişlik fark ettim ve hemen doktora gittim ultrason çekildi ve bazı kan testleri yapıldı,kan testleri normal geldi ultrason sonucu da şöyle geldi sol aksillada 19çarpı7 mm boyutlarında korteksi hafif kalınlaşmış fusiform şekilli reaktif lenf nodu izlenmiştir,komşuluğunda benzer özelliklerde 14çarpı4 mm boyutlarında bir adet lenf nodu daha izlenmiştir..doktora gittiğimde önemli bir şey olmadığını ve zamanla kendiliğinden geçer dedi ama iki ay geçti ordaki şişlik tam olarak geçmiş değil ama büyüme de olmadı ve herhangi bir ilaç tedavisi vs verilmedi..bende başka hiçbir belirti yok sadece hastalık hastalığım ve anksiyete problemimden dolayı çok fazla endişe yapıyorum..önemli bir şey var mıdır hocam 3 şubatta gitmiştim doktora tekrardan gitmeme gerek var mı? teşekkür ederim şimdiden cevap verirseniz çok sevinirim

0
16 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (16)
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Doktorunuz önemli bir şey yok demişse korkmayın. Zamanla geçer demekle ağrı geçer demiştir, yoksa büyüyen lenf nodu pek küçülmez.

11 Nisan 2023 09:35
gg
Soru Sahibi

teşekkür ederim hocam içimi rahatlattınız

11 Nisan 2023 11:32
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

geçmiş olsun

11 Nisan 2023 11:49
gg
Soru Sahibi

hocam korkulacak bir şey yok demi yani doktora tekrar gitmeme gerek yok herhangi bir büyüme olmadı çünkü,kendimi iyi hissediyorum yani sonuçta falan kötü bir şey yok?

11 Nisan 2023 12:18
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Doktorunuz önemli bir şey yok demişse korkmayın.

11 Nisan 2023 14:37
gg
Soru Sahibi

hocam ben bir şeyi merak ediyorum,yani stresten şişmiş olabilir mi veyahut o bölge ile çöl oynamaktan..çünkü bana ne olduysa birden ve geçirdiğim o çok anksiyete ve stresli dönemden sonra oldu o yüzden bi de bende hastalık hastalığı durumu var o yüzden..yani o şekilde normal mi

12 Nisan 2023 09:06
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Stres değil ama oynamak yapabilir, küçük travmalarla mikro enfeksiyon gelişebilir.

12 Nisan 2023 10:05
gg
Soru Sahibi

hocam benim şöyle bir şikayetim var,o sol koltuk altımda olan şişkinliğe bastırdığımda bi ağrı oluyor ama birkaç gün sonra geçiyor,ağrının olduğu zamanlar sol kolumda güçsüzlük,sol memeye vuran bir ağrı ve sol tarafımda böyle bir gerginlik hissi gibi bir şey oluşuyor ama daha sonra gidiyor bunlar sadece o bölgeye bastırdığım zaman oluyor ve bunun kötü bir şey olma ihtimali var mı iki ay önceki usg sonucunda korteksi hafif kalınlaşmış fusiform şekilli reaktif lenf nodu olarak tanımlanmıştı o bölge iki adet lenf nodu..biri 19çarpı7 diğeri 14çarpı4 mm boyutlarında idi..yani doktor bana önemli bir şey yok demişti o zaman ama bastırdığım zaman bu sorunlarım oluyor ve iki ay geçti üzerinden bastırmadığım zaman sorun yok dediğim gibi..benim tekrardan doktora gitmeme,usg çektirmeme veyahut başka doktora gitmeme gerek var mı..ve aynı zamanda kaburgalarımın altında da bir ağrı sancıma hissediyorum böyle stres yapıp bu durumu iyice düşündüğüm zaman ve çok kafama takılıyor hocam bu durum benim kusura bakmayın sizi de rahatsız ettim defalarca ama,yani doktor o zaman bi daha gel demedi..gitmeme gerek var mı veyahut lenfoma gibi bir ihtimal olabilir mi?

13 Nisan 2023 08:26
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

İki ay geçmesine rağmen şikayetlerin devamı düşündürücü. Ne yapılabilir derseniz, tabi ki dr muayenesi ve sonrasında tekrar usg öneririm; bundan da sonuç alınamazsa bir sonraki aşamaya geçmeli.

13 Nisan 2023 09:28
gg
Soru Sahibi

hocam merhabalar,ben lenf notları için bi ultrason çekildim meme ve eksiklerden tekrardan..o sol koltuk altımdaki 19 mm olan lenf nodu 12 mm’e düşmüş ve iki üç adet dedi doktor,sağ koltuk altımda da var aynı şekilde en büyüğü 12 mm olacak şekilde hepsi oval formlu ve reaktif olarak izlendi..memede herhangi bir sorun yok ve sedimantasyon ve ca markerlerine bakıldı bir de crp’ye hepsi normal çıktı..12 mm’e düşmüş boyutu 19 mm olan lenf nodu..herhangi bir sorun var mı hocam normal midir hepsi?

17 Nisan 2023 22:27
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Her şey yolunda , sıkıntı yok.

18 Nisan 2023 10:48
gg
Soru Sahibi

hocam merahabalar tekrardan,sizinle ultrason sonucumu paylaşmak istiyorum,yorumlayabilir misiniz? bilateral meme usg: her iki memede cilt,cilt altı dokular normaldir. meme parankimi fibroglandüler paternde olup,ACR Tip C görünümündedir. her iki memede belirgin sınır veren kitle izlenmedi. retroareolar alanlar ve retromammar alanlar normaldir. biletural duktal yapılar düzenli ve normal genişlikte izlenmektedir. sol aksiller bölgede büyüğü 12çarpı4 mm ebatlarında olmak üzere hilusu doğal 2 adet oval reaktif lenf nodu izlendi. sağ aksiller bölgede büyüğü 12çarpı5 mm olan hilusu doğal 2-3 adet oval reaktif lenf nodu izlendi. hocam önceki ultrason sonucumda sol koltuk altında 19çarpı7 mm di büyüğü lenf nodunun onda küçülme olmuş ve sayısında da bir artış yok lenf nodlarının.. usg sonuç:BI-RADS Kategori 2 doktor antibiyotik tedavisi verdi ve 1 ay sonra tekrar kontrole çağırdı..benim merak ettiğim şey bu kategori iki ne demek oluyor hocam herhangi önemli bir durum var mı ve acr tip c tam olarak ne demek oluyor? sürekli takip edilmesi gereken bir durum söz konusu mu? teşekkür ederim hocam şimdiden iyi çalışmalar kolay gelsin.

18 Nisan 2023 13:52
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Kategori 2, selim bulgular demek, zaten rapor altında açıklamada bunlar yazar. Tip , dokunun tipi ile ilgili. Dr kontrola çağırdığında takip gerekip gerekmediğini size söyleyecelktir.

18 Nisan 2023 15:24
gg
Soru Sahibi

hocam merhabalar benim size yine bir sorum olacaktı,benim koltuk altımda yani o bölgeye basıtırınca ağrı oluyor en son çekilen usg raporunda sol aksiller bölgede büyüğü 12çarpı4 mm boyutlarında 2 adet oval şekilli doğal hilusu olan reaktif lenf nodu izlenmiştir diyor,sağ aksiller bölgede de aynı benzer özelliklerde en büyüğü 12çarpı5 mm boyutlarında 2-3 adet reaktif lenf nodu izlenmektedir diyor hocam,iki koltuk altında da bu şekilde olması normal midir? sol koltuk altımda ilk yapılan usg de 19çarpı7 mm’di en büyüğü hocam,küçülme olmuş dedi doktor da..düzenli takip veyahut biyopsi gibi bir durum gerekir mi hocam?

27 Nisan 2023 20:14
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Reaktif olması takip gerektirmez, ama neden çıktığını araştırmak lazım

27 Nisan 2023 22:23
gg
Soru Sahibi

hocam peki hilusu doğal reaktif lenf nodu ne demek?

29 Nisan 2023 14:15
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Normal görünüyor demektir.

30 Nisan 2023 08:10
gg
Soru Sahibi

hocam bir şey soracaktım,koltuk altında ter bezi iltihabı veya kıl kökü iltihabı lenf bezinde şişme yapar mı?

9 Mayıs 2023 22:48
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Evet yapar

10 Mayıs 2023 12:24
gg
Soru Sahibi

tamam hocam çok teşekkür ederim,kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

10 Mayıs 2023 12:39
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Düzenli takip yeterlidir.

11 Mayıs 2023 09:10
gg
Soru Sahibi

hocam merhabalar ben size yazıyorum daha önce de sormuştum,benim koltuk altı bölgelerinde şişlikler için doktora gitmiştim hocam en sonki usgde sol aksiller bölgede büyüğü 12çarpı4 mm boyutlarında hilusu doğal oval şekilli reaktif lenf nodu 2 adet reaktif lenf nodu,sağ aksiller bölgede büyüğü 12çarpı5 mm boyutlarında hilusu doğal oval şekilli reaktif lenf nodu izlenmektedir diyordu 2-3 adet.bunun üzerine doktor antibiyotik tedavisi vermişti ve ben kontrole gitmiştim bir ay sonra geçtiğimiz 16 mayısta gittim tekrar elle muayene etti ve geçmiş dedi..usg falan istemedi tekrar ve kontrole de gelmene gerek yok dedi,dahiliye bölümüne başvurmuştum hocam..o bölgede de zaten yeni bir şişlik vs. de oluşmadı hocam biraz küçüldü bile hatta,benim merak ettiğim şey ne kadar süre ile takip ettirmem gerekir veya farklı bir doktora daha gidip tekrar usg yaptırmama gerek var mı veya ne kadar süre ile baktırmam gerekiyor? teşekkür ederim hocam şimdiden..bende başka hiçbir şikayet yok hocam ağrı da olmuyor sadece o bölgeye bastırdığım zaman bir ağrı oluyor ve o da bir süre sonra geçiyor zaten normalde olmuyor..teşekkür ederim şimdiden

22 Mayıs 2023 21:33
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Merak etmeyin, ağrı ve şişme olmazsa kontrol gerekmez

23 Mayıs 2023 12:23
gg
Soru Sahibi

tamam hocam teşekkür ederim,iyi çalışmalar dişerim kolay gelsin

23 Mayıs 2023 12:45
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Kategori 2 nin ne olduğu zaten raporun altında yazar, muhtemelen iyi demektir.

24 Mayıs 2023 11:14
gg
Soru Sahibi

hocam bir şey danışacaktım ben size daha önce de sormuştum benim sağ ve sol aksiller bölgede bir kaç adet lenf nodum mevcut en sonki usg raporumda da sol aksiller bölgede büyüğü 12çarpı4 mm boyutlarında 2 adet hilusu doğal oval şekilli reaktif lenf nodu izlenmiştir sağ aksiller bölgede büyüğü 12çarpı5 mm boyutlarında hilusu doğal 2-3 oval şekilli reaktif lenf nodu izlenmektedir diyordu.benim bunları ne kadar süre ile takip ettirmem gerekiyor acaba yani zaman aralıkları nasıl olmalı hocam bu konuda bilgi verir misiniz? teşekkür ederim şimdiden

10 Haziran 2023 11:13
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Lenf düğümü her insanda bulunan normal bir oluşumdur, takip gerekmez. Ama bir düğümde anormal bir durum varsa doktorunuz size 3 ay sonra kontrol edelim diyebilir.

10 Haziran 2023 12:42
gg
Soru Sahibi

hocam yapısal olarak doktor normal dedi ve eliyle muayene ettikten sonra hilusu doğal oval şekilli reaktif lenf nodu olduğu için,eliyle muayene ettikten sonra gelmene gerek yok dedi ama ben emin olamadım kontrol ettirsem mi diye o yüzden size sormak istedim

10 Haziran 2023 12:49
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

.

12 Haziran 2023 15:09
gg
Soru Sahibi

hocam merhabalar halamın biyopsi sonucunu yorumlar mısınız? doktoruna ulaşamamadık. makroskopi: sırasıyla 0.7 cm,0.6 cm ve 0.5 cm uzunluğunda üç adet gri-beyaz renkli iğne biyopsisi örneği. patolojik tanılar: sol meme,'saat 4 hizasında lezyon' tru-cut biyopsi: -invaziv lobüler karsinoma,grade II (Nottingham histolojik derecesi) . -Nottingham histolojik skoru:6 (tubül formasyonu:3, nükleer pleomorfizim:2.mitoz:1). -Hormon reseptörü: -östrojen reseptörü(ER);neoplastik hücrelerin %95 kadarında nükleer pozitiflik mevcuttur. -Progesteron reseptörü(PgR);neoplastik hücrelerin %60 kadarında nükleer pozitiflik mevcuttur. -HER2 ( c-erbB-2): -Negatif(skor 0). -Tümörde e-cadherin eksprasyonu görülmemiştir. -Ki-67 plorifasyon indeksi %15 kadardır. notlar: -imminohistokimyasal olarak:ER,PR,Cerb2,Ki-67 ve e-kaderin antikorları kullanılmıştır.

19 Haziran 2023 16:26
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Meme kanseriin iyi bir türüdür, ameliyatla alınır , gerekirse diğer tedaviler yapılır, gecikme olmazsa iyi seyreder.

20 Haziran 2023 11:35
Op. Dr. Can Türek
Op. Dr. Can Türek Genel Cerrahi

Yazar toplam 578 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kolumda morarma Op. Dr. Can Türek
Göğüsteki karma yapılar Op. Dr. Can Türek
LDH yüksekliği Op. Dr. Can Türek
LDH yüksekliği Op. Dr. Can Türek
Endoskopi sonucu Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Cengiz Kaya
Op. Dr. Cengiz Kaya Genel Cerrahi
Doç. Dr. Ömer Engin
Doç. Dr. Ömer Engin Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube