WR
Soru Sahibi
5 Aralık 2015 13:05

LAPOROSKOPİK FUNDOPLİKASYON AMELİYATI

Merhaba ayın 19 da kasım ayında mide fıtığı ve reflü ameliyatı oldum.Sıvı diyeti yaparken hiçbir sorunum yoktu yalnız yarı yumuşak diyete geçince biraz problem yaşadım bu süreçete biraz ağzıma sıvı gelme olayı devam etmesi normal mi.operasyonumun başarılı geçtiği söylenmişti .Ameliyatın başarısız olduğununasıl anlarım.Kusma olayım yok mide bulantısı olayımda yok.mide yanması çok az var.Lütfen yardım edin.teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Fatih Kul
Genel Cerrahi

Reflü operasyonu sonrası en sıkıntılı komplikasyonlardan biri aşırı darlığa bağlı yutma güçlüğü olmasıdır. Bu sorunla karşılaşmamak için işlem esnasında uyulması gereken prosedürler vardır( hiatus gevşeklik miktarı, fundiğlijasyon uzunluğu..vs..) bunlara uyulduğunda yutma güçlüğünüz olmaz ve Nadir'inde olsa ağızda acı su gelme , yanma hissi olabilir. ( normal sağlıklı bireyde de arada reflü şikayetleri olabilir). Klasik reflü diyetine eskisi kadar sıkı olmasa da uymanızı ve 6. Ayda kontrol endoskopi yaptırmanızı öneririm..

9 Aralık 2015 17:50