SS
Soru Sahibi
13 Eylül 2012 23:39

KÜL YİYORUM

İyi çalışmalar dr.bey.4 Ay önce bir düşük yaptım.Ondan sonra bende sigara külü yeme alışkanlığı başladı.Biliyorum çok iğrenç ama yemeden yapamıyorum.Resmen kriz geliyor.Bankacıyım ve inanınki bigün sigara külü yerken arkadaşlarıma yakalanacağım diye korkuyorum işyerinde.Sizce bunun sebebi nedir.Ve bana ne gibi zararları olabilir.5 aydır yiyorum.SAYGILARIMLA

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba Sibel Hanım, Değişik şeyler yeme isteği hiç de az görülen bir durum değil. Bu tür davranışlar bazen psikolojik nedenli olabiliyor, ama hastaların çoğunda altta yatan bir demir eksikliği rol alıyor. Demir eksikliği olgularında kil ve toprak yeme çok sık görülür. Kentlerde ve daha okumuş kesimlerde bu davranış biraz biçim değiştirerek kahve telvesi, buz yemeye dönüyor. Sizin gibi sigara külü yiyenler de oluyor. Bir hematologtan randevu alın ve muayeneye gidin. Demir eksikliği saptanırsa tedavi sonrası bir daha böyle şeyler yeme isteğinizin kaybolduğunu göreceksiniz. Geçmiş olsun.

14 Eylül 2012 07:28