OA
Soru Sahibi
28 Ocak 2021 21:38

Kuduz bulaşması

Hocam kuduz ısirilma ve tirmalama dışı bulaşır mı ben hayvanlara temas ettim sonra kıyafetimle yüzümü sildim kıyafetimde hayvan salyasi varsa bu yolla bulaş olur mu agzidan gözden burundan

1 cevap
Cevaplar (1)

Kuduz bir hayvana zaten rahat yaklaşamazsınız agresyon sergiler. Zaten siz ona yaklaşmadan yada farketmeden o sizi ısırmış olur. Sokaklardaki köpeklerin belediye tarafından kuduz aşıları yapılır. kulak küpesi olan köpeklerin kuduz aşıları yapılmıştır. Bulunduğunuz bölgede kuduz vakası yok ise sebepsiz yere ısırılmadıysanız endişe edecek bir şey yok. Zaten bir bölgede kuduz varsa duyulmaması imkansız. Her sokak hayvanından kuduz taşıyor diye korkmanıza gerek yok. Eğer köpek kuduz olsaydı zaten siz ısırılmadan onun yanından ayrılamazdınız. Kedilerde kuduz köpeklere göre nadirdir. Endişe etmeyin sokak hayvanlarından korkmayın. Onları sıkıştırırsanız, önlerinde yemek varken yaklaşırsanız , yavruları varsa , kötü davranırsanız saldırmaları ve ısırmaları normaldir. Eğer ki bir köpek sebepsiz yere gelip sizi ısırdıysa agresifse hele kulak küpesi yoksa doktora gitmelisiniz.Kuduz olmasanız bile tetanoz riskiniz olabilir.

29 Ocak 2021 00:28