fh
Soru Sahibi
29 Ocak 2014 21:30

Kronolojik 5,5 düzeltilmiş 3 aylık kız bebeğim var kilo almıyor

iyi günler hocam. Kronolojik 5,5 düzeltilmiş 3 aylık kız bebeğim var. Yaklaşık 3 ay anne sütü aldı ve 2,5 aydır mama veriyorum. Kızımda hemen hemen 3 aydır kilo alımında yavaşlama mevcut. 3 ayda ortalama 750gr aldı. Bu arada kızım 740gr olarak doğdu. Şuan 3kg. Kilo alımının yetersizliğinden dolayı doktorumuz ilk önce protein ve karbonhidrat destekli mamalar önerdi.Kullandık fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Bunun üzerine yapılan tahliller sonucu kan değerleri normal çıktı. İdrarda enfeksiyona rastlandı. Enfeksiyona karşılıkolarak amikozit1/2 enjeksiyon kullandık. Doktorumuz ulturason üriner kontrolü yapılmasını istedi. Yapılan kontrolde negatif çıktı. Şuanda idrar yolu iltihabı yok ve kızımın gelişimin devamında voiding yapılmasını önerdi. Dışkı kültüründe Ph değeri 4,5 çıktı. fakat bunu nedenini doktorumuz tahililin yapıldığı hafta kullandığımız fantomalt dan kaynaklanabileceğini söyledi. Bu haftaki kontrolde de pregomin as mamasını kullanmamızı söyledi. Kızımın baş çevresi ve boy uzaması normal olarak ilerlemekte. Şuan Erzurumda ikamet ediyorum fakat çocuk gastoroloğu olmadığı için ve kızım oksijen cihazına bağlı olduğu için il dışına çıkamıyorum. Sizce kızımın kilo alamamasının nedenleri ne olabilir. Bu konuda ne gibi bir yol izlemem gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Neden oksijen cihazına bağlı bilemiyorum ama bu olay bile az yemesine yol açabilir. Böyle bir çocuğu görmeden yorum yapmak hiç doğru olmaz.

5 Şubat 2014 12:55