12 Ocak 2017 14:31

Kromozom bozukluğu tekrarlar mı?

Merhaba hocam, 27 yaşındayım gebe kaldıktan sonra 6. Haftada bebeğin gelişimi ve kalbi durdu. Dr bebek sorunluymuş dedi sadece. Fakat ne sorunu olduğunu söylemedi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Analiz rapor sonuçlarım; hücre kültürü:cvs, metefaz sayısı: 10(flask I,II), bantlama yönetmi: gtg, karyotip: 47,XY,+4 sonuç; trizomi 4 bunlar ne anlama gelmektedir? Şimdiden çok teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Esra Ataman
Tıbbi Genetik

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Kaybettiğiniz bebekte kromozomal ağır bir sorun tespit edilmiş. Trizomi 4 denilen bu durumun yaşamla bağdaşması beklenmez. Sonraki gebeliklerde tekrarlama riski çok yüksek olmamakla birlikte, kromozomal bir sorun yaşanan gebeliklerden sonraki gebelikler için prenatal tanı seçenekleri sunulabilmektedir. Bir genetik uzmanı ile yüz yüze görüşmenizi öneririm. Sevgiler,

18 Ocak 2017 08:18