CT
Soru Sahibi
19 Şubat 2020 15:39

Kortizonlu ilac kullanimi

Merhaba hocam..bogazımda sag altta 15×9.4 mm şişlik var.cok agriodu , brufen kullandım sabah 2 akşam 2 olmak üzere.. agri gecti ancak sislik duruyor.Crp gecen hafta 9.20,sedimentasyon 33'dü..2 gun önceki crp degerim 4.60,sedimentasyon 58..Bugün 2 kutu deltacortril verdi.sabah 4 akşam 2 al dedi.Ancak bu ilaç 6bucuk gün sonra bitecek.Kortizonlu olduğu için biranda bırakılmıyormuş ve kademe kademe azaltilmasi gerekiyormus.ilac bitiminde yani 6bucuk gün sonra bu ilaca nsl devam etmeliyim yani sabah kaç tane akşam kaç tane kullanmalıyım?lütfen bilgi verebilirmisiniz hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Merhaba Tuğba hanım Tablonuz subakut tiroidit (ağrılı tiroid iltihabı) gibi görünüyor. Bir anda kortizolü kesmemeniz gerekir. Kortizol dozunu ve süresini hastanın klinik bulgularına, muayenesine ve kan testlerine göre ayarlarız. Bu yüzden her hastanın kortizon dozu ve süresi farklıdır. Arzu ederseniz muayene için yandaki telefondan temasa geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

19 Şubat 2020 17:13