YE
Soru Sahibi
19 Şubat 2020 13:52

Köpek Rahatsızlıgı Tedavi HK

Hocam merhabalar, yardiminiza ihtiyacimiz var, lütfen bilgilendirebilirseniz çok seviniriz, bulunduğumuz ilçede imkanlar kısıtlı, burdan mümkün oldugu kadar yol göstermenizi, yardimci olmanizi rica ediyoruz, ALLAH rizasi için. 50-55 günlük bir fransız bulldog sahiplendik. Annesinin ilk yavrularıydı, 5-6 adet dogdu fakat 3 tanesi ölmüş. Hayvanların kaldıkları yer pek iyi değildi gördügümüz kadarıyla ve sahibi de pek ilgilenmemişti. Daha sonra bunların 3'lü karma aşısı yaptirilip kanlı ishal aşısı vs bize teslim edildi. Hayvan geldiginde zayıftı, isteksizdi, burnundan sümük akıyordu ve halsiz görünüyordu. Mama yemesinde pek sıkıntı yok ama. Veterinere götürdük, 4 günlük tedavi uygulandı, serum, vitamin, antibiyotik igneleriyle. Burun akıntısı, uyurken hırıltımsı şeyler devam ettiği için, Sonradan biz tatmin olmayip farklı veterinere götürdük, O da bize üst solunum yolu enfeksiyonlu olabilecegini söyledi, Immuneks-Ş şurup, günlük 0.5 cc Calpol şurup 0.5cc bir de 19.02 (bugun) itibariyle 0.3cc zitromax vermemizi önerdi günde 1 kez olmak üzere, eczaneden aldık. Hocam lütfen önerebileceginiz extra birşey varmıdır? Lütfen yardimci olun, bir yol gosterin. rica ediyoruz. Sonsuz saygilar sevgiler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Ersan Bey, Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim fakat hastayı görmeden ilaç, iğne vb. uygulamalar önermek yanlış olur. Verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak diğer yavruların ölmesi, bakımsız olması, hastanın çok genç ve vücut direncinin yetersiz olduğunu biliyoruz. Burun akıntısı ve halsizlik de mevcut tüm bunlara bakarak üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini söyleyebiliriz fakat bu enfeksiyonun alt solunum yollarına, akciğere ulaştığını yani zatürreye çevirdiğini bilmiyoruz. Röntgen çekilmesi, ateş ölçümü, ayrıntılı burun ve boğaz muayenesi ve imkan varsa hemogram dediğimiz kan tahlili yapılması gerekiyor. Enfeksiyon varlığında doğru bir antibiyotik gerekirse ateş düşürücü kullanılır. Ayrıca vücut direncini arttırmak için zylexis, tedavi süresi boyuncada hem vücut direncini hem iştahı arttırmak hemde sindirimi kolaylaştırmak için fortiflora gibi probiyotiklerin kullanılması gerekir. Tekrar geçmiş olsun. Sağlıklı günler dilerim.

19 Şubat 2020 17:24