DE
Soru Sahibi
11 Kasım 2019 20:52

Konuşma geriliği olabilir mi

Merhaba, Kızım 25 aylık söyledigi kelimeler Anne, baba, dede, meme, cici, cüce, gel, ver, al, hopa,git, su, el, ayak, abla, nennen, çiçi(çiçek), dehdeh(at), kalk, iç, giy, vuu(araba), bebe(bebek), evet, değil(hayır), ben. Hayvanları sorduğumda sesleriyle taklit ediyor. Anne gel, baba gel, anne cici meme, baba cici değil, cici aba gel v.b aklıma gelenler. Ve birsürü anlamsız sözcük. Gelişimi normal mi? Yeni kelime öğrenmesi ve daha hızlı gelişmesi için bol bol kitap okuyorum. Ablası bu cağda konuşuyordu. Bu kızım bana o nedenle çok geri geliyor. Sizce nasıl gelişimi. Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, sözcüklerinin sayısının artması ve anlamlı cümle kullanımı için yapılandırılmış (kitap bakma gibi) çalışmalardan ziyade oyun içerisinde çocuğun ilgisini izleyerek oyunda uygun dil kullanımı sağlarsanız bu daha yararlı olur. Her çocuğun gelişimi farklı olduğu için kardeşinden farklılık göstermesi normal bir durum. Sizin desteğiniz ile gelişimini yeterli sağlayamazsanız bulunduğunuz ilde bir dil ve konuşma terapistine müracaat edebilirsiniz. İyi günler.

27 Kasım 2019 10:23