TE
Soru Sahibi
6 Ocak 2021 13:42

Kolonoskopi Sonucu

Merhaba hocam,size geçen hafta yazmıştım.18 yaşındayım iltihabi bağırsak şüphem vardı uzun süren kanlı ishalden dolayı.Kan tahlillerim normaldi,Gaitada cal protektin 628 çıkmıştı ve lokosit eritrosit görülmüştü.Ve size kolonoskopi gerekli mi diye sormuştum,yaptırmamı önermiştiniz.Bugün kolonoskopi oldum.Sonuçlarımı size iletiyorum. Biyopsi : Ş1 (t.ileum), Ş2 (çekum periappendiküler erozyon ve ülserler), Ş3 (sigmoid kolon-ödemli mukoza), Ş4 (rektum) İnspeksiyon : Normal, Tuşe : Normal Bulgular : Anal kanaldan ilerlenerek terminal ileuma kadar yapılan incelemede, terminal ileumda 14-15 cm kadar ilerlendi. Terminal ileum mukozası normaldir, biyopsi alındı (Ş1). Çekum, da periappendiküler alanda ülser ve erozyonlar izlenmiş, biyopsi alındı (Ş1). Çıkan kolon, hepatik fleksura, transverse kolon, splenik fleksura, inen kolonda mukoza ve submukozal damar ağı normaldir. Sigmoid kolon ödemlidir. Rektumda submukozal damarlar hafif silinmiş, yer yer aftöz erozyonlar izlenmektedir, biyopsi alındı (Ş4). Anal kanal normaldir. SONUÇ : Proktit ve Periappendiküler tutulum (İBH?) (Biyopsi sonucu takibi önerilir)

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

amip denilen parazitin yaptığı bulgulara benziyor,dışkında amip aranmış mıydı? biyopsi sonucunu bekleyelim ama ibh.ya pek benzemiyor ama biyopsi sonucu önemli olabilir.

6 Ocak 2021 15:21
TE
Soru Sahibi

Hocam size gaita sonucumu iletiyorum. Gaitada Parazit Aranması Dışkı mukuslu görünümdedir.Dışkı Sonuç Mukuslu alanda bol lökosit ve bol eritrosit görüldü. katı kıvamdadır.Dışkı kanlı görünümdedir. Parazit ve parazit yumurtası görülmedi. katı kıvamdadır.Dışkı kanlı görünümdedir. Gaita parazit incelemelerinde duyarlılığı arttırmak için 3 kez farklı örneklerde inceleme önerilmektedir. Örnek Türü: Gaita Sonuç: Salmonella ve Shigella üremedi. Kolonoskopi sonucu büyük bir ihtimalle Ülseratif kolit başlangıcı olduğumu söylediler.Salofalk 500mg fitil verildi ve süt ürünlerini azaltmam söylendi.Fakat benim 2.5 ay önce başlayan bu şikayetlerim beslenme alışkanlığımın bir anda çok fazla değiştiği zamanlar ortaya çıkmıştı.Bu da ülseratif kolite sebep olur mu?İlginiz için çok teşekkür ederim..

7 Ocak 2021 08:56
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Ben yine de ülseratif kolit diyemiyorum,biyopsi sonucunu bekleyelim,eğer biyopsi bu ÜK derse kabul etmekten başka çare yok,calprotektin yüksekliği belki de buna bağlı olabilir.

7 Ocak 2021 11:03
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 2012 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mide ve bağırsak Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kolon kanseri Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Karin agrisi Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kan testii Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Distal özefagus Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube