KC
Soru Sahibi
10 Şubat 2020 14:26

KOLON POLİPİ

HOCAM İYİ GÜNLER , 46 YAŞINDAYIM 1 AY KADAR ÖNCE DIŞKI KALİBRESİNDE İNCELME NEDENİYLE KOLONOSKOPİ OLDUM SONUÇDA 1 ADET 7-8 MM REKTUM ORTASINDA POLİP GÖRÜLDÜ VE POLİPEKTOMİ İŞLEMİ YAPILDI . SİGMOİD KOLONDA DİMİNUTİF POLİP GÖRÜLDÜ VE ÇIKARILDI . PATALOJİ RAPORU : HAFİF DİSPLAZİLİ TÜBÜLOVİLLÖZ ADENOM FARGMANLARI , SAP İLE UYUMLU LEZYONSUZ KOLON MUKOZASI AYIRT EDİLMEKTEDİR , YAZMAKDA . BU DURUMU ÇOK TAKINTI HALİNE GETİRDİM İLERİKİ YILLARDA BENİ KÖTÜ DURUMLARMI BEKLİYOR , NE YAPMALIYIM .

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Zülfikar Polat
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Takıntı yapmanızı gerektişrecek bir durum yokk ancak villöz komponenti olan adenom olduğu için en geç 2 yıl sonra kolonoskopik kontrol gerekir.

15 Şubat 2020 10:22
KC
Soru Sahibi

hocam cevapiniz için çok teşekkür ederim . takiplerimi yaptirdigim sürece kötü bir durumun gelismesini onluyebilirmiyiz

17 Şubat 2020 14:07
Prof. Dr. Zülfikar Polat
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Sorun olacağini sanmiyorum...

26 Şubat 2020 20:02
KC
Soru Sahibi

sayın hocam bu sene ocak ayında tekrar kolonoskopi oldum polip yok denildi sonucda normal kolonoskopi yazmakda . ancak bu bu hafta 2 defa dışkılama sonrası gaitada kan gördüm . tekrar kolonoskopi olmam mı gerekiyor saygılarımla

22 Mayıs 2021 03:28
Prof. Dr. Zülfikar Polat
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Bence gerek yok, çatlak veya hemoroid den olabilir diye düşünüyorum, bol lifli beslenin...

22 Mayıs 2021 06:03